78. rocznica likwidacji getta w Dębicy

InformacjeInne

Nastrój szacunku i zadumy towarzyszył dzisiaj (21 lipca br.) symbolicznym obchodom 78. rocznicy likwidacji getta w Dębicy. Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów przez starostę Piotra Chęćka, wicestarostę Adama Pieniążka oraz burmistrza Mariusza Szewczyka i wiceburmistrza Jerzego Sieradzkiego przy zbiorowej mogile na Wolicy, gdzie w 1942 r. Niemcy zamordowali ponad 570 żydowskich mieszkańców ziemi dębickiej.

Samorządowcy udali się następnie na plac Mikołajkowów, by oddać hołd śp. Leokadii i Aleksandrowi Mikołajkowom, małżeństwu które narażając siebie i życie swoich synów, uratowało przed zagładą trzynastoosobową rodzinę Reichów.

Obchodzona dziś rocznica upamiętnia tragiczne wydarzenia z 21 lipca 1942 roku, kiedy to w rezultacie zbrodniczych działań niemieckiego okupanta doszło do pierwszej likwidacji żydowskiego getta w Dębicy. W jej wyniku życie straciło około 3 tys. mieszkańców wyznania mojżeszowego.