Aktywne przejścia dla pieszych w Dębicy już działają

InformacjeInwestycjeInne

Na realizację projektu Powiat Dębicki zdobył 100 tys. zł Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Inteligentny system identyfikacji pieszego został zamontowany w trzech newralgicznych punktach Dębicy. Są to przejścia dla pieszych na ulicach: Krakowskiej (pasy naprzeciwko szpitala) i Rzeszowskiej (vis-à-vis placu Gryfitów oraz naprzeciwko Zespołu Szkół Zawodowych nr 1).

Ze statystyk policji wynika, że na tych trzech przejściach, w ciągu ostatnich lat, doszło do ponad 20 niebezpiecznych sytuacji drogowych z udziałem pieszych, z czego kilka to wypadki śmiertelne. System ma zwracać uwagę kierowców. Sprawia że zainstalowane lampy LED, animowane znaki D-6 oraz doświetlenie aktywują się w momencie, gdy do pasów podchodzi pieszy. Całość zadania kosztowała 163 tys. zł. Większą część tej kwoty - 100 tys. zł - stanowiła dotacja z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Projekt obejmuje także spotkania uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9, PSP nr 3 oraz Zespołu Szkół nr 2 w Dębicy z funkcjonariuszami Wydziału Ruchu Drogowego dębickiej Komendy Powiatowej Policji w celu podniesienia wiedzy wśród uczestników ruchu drogowego.