Dębickie obchody 100. Rocznicy Bitwy pod Komarowem

InformacjeKulturaInne

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy oraz otwarcie zrewitalizowanej wystawy odbyło się dziś w Muzeum Regionalnym w Dębicy z okazji setnej rocznicy bitwy pod Komarowem. Ważną rolę podczas tego historycznego starcia odegrał 9 Pułk Ułanów Małopolskich, który w 1918 r. został sformowany w Dębicy.

Była to największa bitwa konnicy w wojnie polsko–bolszewickiej, która stanowiła moment zwrotny na południowym froncie, porównywalny z wcześniejszą Bitwą Warszawską. Pod Komarowem dębiccy ułani, wraz z innymi oddziałami kawalerii, „przetrącili kręgosłup” ostatniemu, groźnemu oddziałowi armii bolszewickiej na ziemiach polskich.

W związku z rocznicą Muzeum Regionalne przebudowało kawaleryjską część stałej wystawy garnizonowej. Jej ważnymi elementami są dwie repliki  mundurów: ułana 9 Pułku Ułanów Małopolskich oraz szeregowego strzelca 5 Pułku Strzelców Konnych, które zostały ufundowane przez Powiat Dębicki.