Obchody rocznicy zbrodni katyńskiej i tragedii smoleńskiej 2020

InformacjeKulturaInne

W symboliczny sposób Starosta Powiatu Dębickiego Piotr Chęciek oddał dziś (10 kwietnia br.) hołd rodakom pomordowanym 80 lat temu przez NKWD i pochowanym w Katyniu, Miednoje i w Charkowie. Uczcił także pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej sprzed 10 lat. Tegoroczne obchody obu rocznic przebiegają w cieniu epidemii koronawirusa.

Na placu Mikołajkowów w Dębicy, gdzie rosną dęby katyńskie i znajdują się tablice z nazwiskami zgładzonych przez reżim stalinowski oficerów wojska polskiego, starosta złożył kwiaty na znak szacunku dla wszystkich, których upamiętniono w tym wyjątkowym miejscu.

W 2010 r. w katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, wśród nich byli między innymi: Prezydent RP Lech Kaczyński i ostatni Prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Uczestnicy tragicznego lotu stanowili delegację na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej - mordu dokonanego przez władze radzieckie na ponad 20 tysiącach obywateli państwa polskiego.