Oddali hołd zakładnikom pomordowanym przy cegielni

InformacjeKulturaInne

Mieszkańcy i samorządowcy ziemi dębickiej oddali wczoraj (2 lutego br.) hołd 54 polskim zakładnikom, którzy przed 76 laty zostali rozstrzelani przez niemieckiego okupanta obok cegielni w Dębicy.

Kwiaty przy pomniku w imieniu Powiatu Dębickiego złożyli Starosta Piotr Chęciek oraz Członkowie Zarządu Powiatu, panowie Marek Jaskółka i Andrzej Witek.

Zgromadzeni przy nasypie kolejowym wspominali tragiczne wydarzenia z 2 lutego 1944 roku, kiedy to niemiecki okupant rozstrzelał tutaj 54 zakładników z więzień w Tarnowie, Krakowie i Rzeszowie.

Ich śmierć była odwetem hitlerowców za zamach dokonany 31 stycznia 1944 r. przez żołnierzy grupy dywersyjnej dębickiego obwodu  Armii Krajowej na pociąg, którym podróżowali niemieccy żołnierze wracający z frontu wschodniego na urlopy.

Ceremoniał patriotyczno-religijny przy pomniku poprzedziło nabożeństwo odprawione w dębickim Kościele pw. Ducha Świętego.