Ponad 15 mln zł dla powiatu dębickiego w ramach Tarczy dla Samorządów

InformacjeInne

Fundusz Inwestycji Samorządowych, nazywany także TARCZĄ DLA SAMORZĄDÓW był tematem dzisiejszej konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym w Dębicy. Jak poinformował starosta Piotr Chęciek, pieniądze z Funduszu pozwolą na uzyskanie gwarancji niezbędnych do realizacji zadań inwestycyjnych, a w efekcie oznaczają nowe szkoły, żłobki, drogi, wodociągi i chodniki. Pula dostępna dla samorządów powiatu dębickiego przekracza w sumie 15 mln zł.

Program TARCZY DLA SAMORZĄDÓW jest wart w skali całego kraju 6 miliardów złotych. Gminy, powiaty i miasta mogą otrzymać z niego dotacje od 0,5 mln do 93,5 mln zł. Wysokość dofinansowania będzie zależeć od wartości planowanych przez gminy i powiaty inwestycji. Jak podkreślił poseł Jan Warzecha, kwoty maksymalnego limitu dotacji wynikają z ustalonego algorytmu bazującego na relacji wydatków majątkowych i zamożności samorządów. Zapewnił także, że pieniądze nie muszą zostać wydane w 2020 roku i nie trzeba będzie zwracać niewykorzystanych środków.

Wsparcie przyznane w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych będzie można przeznaczyć np. na remonty szkół i przedszkoli, inwestycje w wodociągi i kanalizację oraz inne działania podejmowane na rzecz lokalnych społeczności. Pieniądze zostaną przekazane gminom w formie przelewów na wniosek samorządów – bez zbędnej biurokracji.

FIS to także program wsparcia dla polskich małych i średnich firm – realizatorów zadań inwestycyjnych samorządów. Jak podkreślił senator Zdzisław Pupa, program Tarczy dla Samorządów to kolejny zastrzyk środków, który pozwoli nie tylko na utrzymanie miejsc pracy czy podnoszenie zarobków pracowników, ale wpłynie także na całą gospodarkę, chroniąc ją przed negatywnymi skutkami epidemii.

Maksymalna wysokość dotacji, o jakie mogą wnioskować poszczególne samorządy powiatu dębickiego:

Dębica (gmina miejska) - 4 431 923 zł
Brzostek (gmina miejsko-wiejska) - 516 231 zł