Unia Europejska
Rozmiar tekstu: -+
Dla niepełnosprawnych Dla słabowidzących Wersja graficzna Język migowy

Powiat, w którym
chce się żyć!

5°C
4 km/h
1015 hPa
Powiatowy monitoring powietrza
Szkoły z powiatu dębickiego w ogólnopolskim programie profilaktyki czerniaka

Szkoły z powiatu dębickiego w ogólnopolskim programie profilaktyki czerniaka

InformacjeOświataInne

Prawie 2000 uczniów dziewięciu szkół średnich z naszego terenu przystąpiło do ogólnopolskiego programu profilaktyki czerniaka, którego organizatorem jest Studenckie Koło Naukowe Onkoma przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Centrum  Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Przedsięwzięcie w powiecie dębickim koordynuje Starostwo Powiatowe. 

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, w 2016 roku w Polsce zarejestrowano ponad 3600 nowych zachorowań na czerniaka skóry (C43) – 1971 wsród kobiet oraz 1695 wśród mężczyzn. Jak wskazują dane epidemiologiczne to ponad dziesięć razy więcej niż w latach 1980 - 2016. Ze statystyk wynika również, że rocznie w Polsce na czerniaka umiera 1400 osób. 

Celem projektu jest zwiększenie świadomości społecznej na temat czerniaka, czynników ryzyka oraz metod skutecznej profilaktyki nowotworowej. Jego realizację obejmuje przeprowadzenie - w każdej ze szkół - godzinnej prelekcji multimedialnej na temat choroby.

Udział w programie jest całkowicie bezpłatny, a raport z jego wykonania zostanie przekazany do Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Kancelarii Prezydenta RP.

ZOBACZ PLAKAT