IMG 20160607 101524W II LO w Dębicy odbył się III Powiatowy Turniej Debat Oksfordzkich. Tym razem ideą turnieju było uczczenie 1050. Rocznicy Chrztu Polski. W zmaganiach wzięły udział drużyny II LO im ks. Twardowskiego, Zespołu Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego i Zespołu Szkół Ekonomicznych.

Oksfordzkie potyczki odbyły się 7 czerwca br. W pierwszej debacie uczniowie „Kwiatka” mieli za zadanie przekonać jury, że "System wartości współczesnej Europy stoi w opozycji do wartości chrześcijańskich". Drużyna z Ekonomika robiła wszystko, by obalić tę tezę. W kolejnej debacie „Ekonomik”, w starciu z II LO, miał wykazać, że "Formy obchodów świąt narodowych wzmacniają więzi rodzinne". Podczas ostatniej debaty fazy grupowej „Kwiatek” walczył z II LO, próbując udowodnić, iż "Łatwiej się poświęcić za wiarę, niż za ojczyznę".

Dyskusje poprowadzili absolwenci II LO: Jakub Brzezowski i Magdalena Wojnarowska, uczestnicy poznańskich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich. W roli eksperta wystąpił pan Marcin Lewandowski, koordynator projektu Tarnowska Liga Debatancka. Swoimi wskazówkami podkreślał mocne i słabe strony uczestników debat, zwracając uwagę na wysoki i wyrównany poziom turnieju.

Po zakończeniu fazy grupowej, jury złożone z dębickich samorządowców i przedstawicieli lokalnych mediów wyłoniło finalistów. Trzecie miejsce zdobyła drużyna Zespołu Szkół Ekonomicznych, a w finale zmierzyli się ze sobą uczniowie II LO i „Kwiatka”. Teza debaty finałowej brzmiała "Wielokulturowość i wielowyznaniowość ubogaca społeczeństwa". Zwycięzcą debaty i całego turnieju okazała się drużyna Zespołu Szkół nr 2 w składzie: Paweł Kumięga, Przemysław Mądro, Patryk Dobrowolski i Sebastian Ciurkot. Jury wyłoniło również najlepszego mówcę turnieju. Tytuł ten powędrował do Przemysława Mądro z ZS nr 2.

Dyplomy i nagrody dla uczestników turnieju ufundowało Starostwo Powiatowe w Dębicy.