19 16115-lecie istnienia szkoły oraz 15-lecie powstania Muzeum Szkolnego świętuje w tym roku I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy. Główne uroczystości obchodów odbyły się w minioną sobotę (20 czerwca br.). Wydarzenie poprzedziło jubileuszowe nabożeństwo w kościele pw. Świętej Jadwigi.

- Składamy wyrazy uznania za kształtowanie wizerunku szkoły bogatej w wartości i życzymy satysfakcji z osiąganych sukcesów pedagogicznych. Niech uczniowie „Jagiełły” sięgają zawsze po to, co najwyższe i najlepsze – mówił w dniu uroczystej gali Starosta Powiatu Dębickiego Andrzej Reguła. Starosta wręczył też dyrektorowi szkoły – Ryszardowi Pękali – pamiątkowy grawerton. Gratulacje złożył również Mateusz Smoła, Przewodniczący Rady Powiatu Dębickiego.

Podczas uroczystości nie zabrakło dawnych uczniów i nauczycieli I LO. – W tych murach wracają wspomnienia młodości. Liceum to ważny rozdział w moim życiu, pełen radosnych, ale również nieco smutniejszych chwil. Zdawałam maturę w 1960 roku, z przyjemnością wracam tu znowu – nie kryła wzruszenia Halina Burakowska, postać znana i ceniona w Dębicy, wieloletnia szefowa Domu Kultury Firmy Oponiarskiej, laureatka między innymi Uskrzydlonego, nagrody Tarnowskiej Fundacji Kultury.

W I LO nauczyłem się porządku i poczucia obowiązku. Pracowałem tutaj w latach 1971 – 1979. Miałem przyjemność być wychowawcą klasy, z której aż ośmiu uczniów dostało się na medycynę, a troje, ze względu na wyjątkowe osiągnięcia, mogło podjąć naukę na studiach bez konieczności zdawania egzaminów – wspominał natomiast Ferdynand Bachurski, emerytowany nauczyciel, były radny powiatowy oraz dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 w Dębicy.

Doniosłym obchodom w I LO towarzyszyła sesja naukowa „Życie i twórczość Jerzego Żuławskiego (1874 -1914). Dębickie refleksje w setną rocznicę śmierci literata”, którą zorganizowano 12 czerwca br. Wczoraj natomiast (21 czerwca) odbył się Jubileuszowy Jagielloński Bieg Uliczny, w którym wystartowało blisko 130 osób.

BIEG JAGIELLOŃSKI - FOTOGALERIA