23 07„Chronić przyrodę, zachować różnorodność” – to projekt, jaki uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Dębicy realizują wspólnie z niemieckimi kolegami. W ramach programu, młodzież z „Kwiatka” gości aktualnie trzynaścioro rówieśników z Wittmund. Towarzyszy im dwójka opiekunów. Wizyta zagranicznych sąsiadów potrwa do czwartku (24 września br.).

Jednym z punktów pobytu niemieckiej młodzieży w Dębicy było spotkanie z Wicestarostą Mateuszem Paskiem. Goście obejrzeli też prezentację multimedialną i wysłuchali krótkiego wykładu o pomnikach przyrody i działaniach proekologicznych w powiecie dębickim, który przygotowała pani Jadwiga Kulas z Wydziału Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Rolnictwa i Leśnictwa.

- Chcieliśmy, aby wykład dotyczył dębów – pomników przyrody, ponieważ nazwa Dębicy pochodzi właśnie od tych drzew – wyjaśnia Ewa Prasoł, nauczycielka języka niemieckiego z „Kwiatka”, która koordynuje projekt „Chronić przyrodę, zachować różnorodność” wspólnie z germanistką Marią Wanat. – Nasze działania wspierają też inni nauczyciele. W projekcie uczestniczy trzynaścioro polskich i trzynaścioro niemieckich uczniów.

Pani Ewa dodaje, że przyjazd gości to rewizyta. – Najpierw, to my pojechaliśmy do Niemiec, gdzie pracowaliśmy przy renaturalizacji bagien. Całe przedsięwzięcie edukuje młodzież w dziedzinie ekologii, ale również stwarza niepowtarzalną okazję do szlifowania obcego języka – mówi Ewa Prasoł.

Projekt jest współfinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.