24 01Poprawa bezpieczeństwa uczniów nie tylko w szkole, ale i poza nią – to główny cel programu „Bezpieczna+”. Powiat Dębicki postarał się o dofinansowanie na realizację czterech projektów w ramach tego rządowego programu. Jego celem jest wspomaganie w latach 2015 – 2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki oraz wychowania dzieci i młodzieży.

Do udziału w konkursie zgłoszono 126 wniosków z całego Podkarpacia. Ocenie  merytorycznej poddano 75 aplikacji, z których 34 otrzymało dofinansowanie. Łączna kwota dotacji dla Powiatu Dębickiego wynosi 30 231,43 zł.

Wsparciem objęte zostaną: Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Zespole Szkół nr 4 im. Mikołaja Kopernika (1 miejsce w województwie), II Liceum Ogólnokształcące im. ks. J. Twardowskiego oraz Technikum nr 2 i III Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego.

W ramach przedsięwzięć, zostaną wdrożone działania w zakresie zapewniania bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach ukierunkowane na podnoszenie kompetencji związanych z bezpieczeństwem wszystkich grup tworzących społeczność szkolną. Będą organizowane m.in. zajęcia edukacyjne, sportowe, wycieczki, itp., które mają budować pozytywny klimat szkoły i klasy, w szczególności poprzez kształtowanie prawidłowych relacji rówieśniczych, propagowanie działań antydyskryminacyjnych, włączanie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz integrację szkoły z jej lokalnym środowiskiem. Także poprzez rozwijanie postaw prospołecznych i umiejętności pracy zespołowej oraz zapobieganie i zwalczanie wszelkich form dyskryminacji i agresji wywołanych stereotypami i uprzedzeniami.

- Otrzymane środki, w wysokości do 80 procent wartości inwestycji, posłużą również do poprawy wyposażenia w czterech wspomnianych placówkach, umożliwiając dofinansowanie monitoringu wizyjnego – informuje Mateusz Pasek, Wicestarosta Powiatu Dębickiego.

Pieniądze udało się pozyskać dzięki współpracy szkół oraz Wydziału Rozwoju, Inwestycji i Zamówień Publicznych Starostwa Powiatowego w Dębicy. Realizacja projektów potrwa do końca bieżącego roku.