002 0126 maja 2014 r. szesnastoosobowa grupa uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Dębicy, wzięła udział w warszawskim finale V edycji projektu pt. "Kamienie Pamięci", który w roku bieżącym odbywał się pod hasłem "Żołnierze Burzy 44".

W projekcie wzięli udział uczniowie klas humanistycznych dębickiej Alma Mater, Aleksandra Momola, Aleksandra Czarnawska, Natalia Kulig, Paulina Dorożewycz, Maria Hamela, Natalia Jasińska z klasy 1c, Mateusz Skarbek, Piotr Waleń z klasy 1d, Kinga Bonar, Klaudia Pociask, Dominika Sanicka, Maria Prucnal, Paulina Uryasz, Magdalena Mateja, Dominika Jarosz, Norbert Sokołowski z klasy 2g. Zadanie, które otrzymali do wykonania, polegało na znalezieniu i zaprezentowaniu osób z terenu powiatu dębickiego, biorących udział w akcji "Burza". Uczestnicy projektu, podzieleni na grupy musieli pozyskać niezbędne informacje dotyczące wybranej postaci; przeprowadzić wywiad z nią lub jej najbliższą rodziną, a następnie przygotować portfolio oraz prezentację multimedialną. Wybranymi przez uczniów, bohaterskimi uczestnikami tamtych wydarzeń zostali: Izabela Baran-Podhalańska, Michał Kloc, Franciszek Parys, Karol Gil, Helena Habas, Jerzy Krupa. Ludwik Porębski, Bolesław Klabacha.

Trwające od września przygotowania zakończyły się sukcesem. Uczniowie przywieźli pamiątkowe dyplomy oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe. Uroczysta gala odbyła się w Muzeum Powstania Warszawskiego, a uczestniczyli w niej Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński oraz Wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej pułkownik Zygmunt Owczarski. Podczas zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego uczniowie obejrzeli, nakręcony w technologii 3D, film pt. „Miasto ruin”.

W przygotowaniach do projektu uczniów wspierali: p. Anna Wilczyńska, p. Aneta Kwolek, p. Stanisław Borek.

ZOBACZ ZDJĘCIE