starostwoStarostwo Powiatowe stara się o podniesienie poziomu infrastruktury w szkołach zawodowych i ogólnokształcących. - Złożyliśmy wnioski w ramach projektu „Poprawa jakości kształcenia w Powiecie Dębickim”. Będziemy również zabiegać o fundusze na rewitalizację części dawnych koszar, gdzie ma powstać nowoczesny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla uczniów szkoły specjalnej - informuje Mateusz Pasek, Wicestarosta Powiatu Dębickiego. - W tej kwestii pomaga nam pan Senator Zdzisław Pupa. Dzięki jego staraniom, odbywamy szereg spotkań w przedmiotowych tematach w Urzędzie Marszałkowskim oraz w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Poprawa jakości kształcenia zawodowego ma nastąpić dzięki stworzeniu w szkołach warunków zbliżonych do tych, które panują w realnym środowisku pracy zawodowej. Przedsięwzięcie realizowane będzie w oparciu o istniejącą bazę dydaktyczną i zakłada doposażenie pracowni i warsztatów oraz zakup materiałów dydaktycznych dla 13 pracowni w czterech obiektach: Technikum nr 2 w Zespole Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego,  Technikum nr 3 w Zespole Szkół Ekonomicznych, Centrum Kształcenia Praktycznego, Technikum nr 1 oraz Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 1 w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 im. J. Pawła II w Dębicy.

Z kolei poprawa jakości kształcenia ogólnego ma polegać m.in. na wyposażeniu w nowoczesny sprzęt ICT oraz materiały dydaktyczne pracowni w szkołach ponadgimnazjalnych i specjalnych. Działania projektowe przyczynią się do poszerzenia wiedzy oraz wzrostu umiejętności korzystania z nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych i pozwolą uczniom na rozwijanie kompetencji informatycznych. Natomiast doposażenie pracowni matematyczno-przyrodniczych umożliwi stworzenie w szkołach objętych zadaniem warunków do nauczania opartego na metodzie eksperymentu. Projekt dotyczy 12 pracowni znajdujących się w trzech obiektach: III Liceum w Zespole Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego, I Liceum Ogólnokształcące im. króla Wł. Jagiełły, Szkoła Podstawowa Specjalna nr 7 w Dębicy oraz Gimnazjum Specjalne nr 6 w Zespole Szkół Specjalnych w Dębicy.

- Składamy również wniosek dotyczący projektu, którego celem jest dodatkowe wsparcie pozalekcyjne ukierunkowane na rozwój kompetencji zawodowych i współpracę z przedsiębiorstwami. Działania mają objąć 84 uczniów w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Dębicy i zwiększyć ich szanse na zatrudnienie – dodaje Wicestarosta Mateusz Pasek.