03 02Przedstawicielki blisko 30 kół uczestniczyły w III Powiatowym Przeglądzie Kronik Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Dębickiego 2017. - Skrót „KGW” jest rozpoznawalny niczym najlepsza marka. Nie ulega wątpliwości, że wypracowane przez koła wartości stanowią absolutne dobro w naszej kulturze narodowej. Przepełnione historią i folklorem karty Waszych kronik dokumentują bezcenne dziedzictwo – mówił Andrzej Reguła, Starosta Powiatu Dębickiego, otwierając wczorajsze wydarzenie (28 lutego br.).

Podczas przeglądu panie prezentowały dorobek ostatniego roku swojej działalności. Zebrani wysłuchali również wykładu dr Marzeny Baum-Gruszowskiej,kustosza Muzeum Regionalnego w Pilźnie, która przedstawiła prezentację multimedialną dotyczącą udziału KGW w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego regionu.

- Tyle wydarzeń jest w historii kół, które łączą pokolenia. Tyle radości i wzruszeń, ale również trosk i trudów. Te chwile są bezcenne dla kształtowania naszej tożsamości i poczucia wspólnoty – zwracał się do zebranych Starosta Powiatu Dębickiego, wręczając przedstawicielkom KGW dyplomy i upominki.

W spotkaniuuczestniczyli m.in. samorządowcy i radniziemi dębickiej, dyrektorzy gminnych centrów kultury oraz Mieczysław Bochenek, Prezes Wojewódzkiego Związku Kółek Rolników i Organizacji Rolniczych w Rzeszowie. O radosną atmosferę przeglądu zadbała Kapela „Jodłowianie”, która w ubiegłym roku reprezentowała Podkarpacie na dożynkach prezydenckich w Spale.

• 03 Maj
    Powiatowe obchody Święta Konstytucji Trzeciego Maja na Dębickim Rynku, godz. 10:15. All Day

• 10 Maj
    Powiatowy Etap Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w Szkole Podstawowej nr 10 w Dębicy, godz. 9:00. All Day