rozmiar czcionki
A- A A+
szukaj
Polish Belarusian Czech English French German Italian Lithuanian Norwegian Russian Slovak Spanish Swedish Ukrainian
tryb ekranu

logon

78965412-7Około 70 osób uczciło w piątek (21 lipca br.) pamięć ludności żydowskiej, która zginęła z rąk hitlerowców podczas zagłady dębickiego getta w lipcu 1942 roku. Kwiaty złożono w parku jordanowskim, gdzie znajdowało się getto, przy obelisku rodziny Mikołajkowów, ukrywającej w tamtym tragicznym czasie Żydów, a także w lesie Wolica - przy masowym grobie ok. 500 pomordowanych.

 

W uroczystościach - zorganizowanych przez Urząd Miejski i Muzeum Regionalne w Dębicy - wzięli udział mieszkańcy i samorządowcy ziemi dębickiej oraz przedstawiciele społeczności żydowskiej, m.in. Tadeusz Jakubowicz, prezes Gminy Żydowskiej w Krakowie, krakowski rabin Avi Baumol i wysłannik Naczelnego Rabina RP Szubrycha, którego rodzice pochodzili z Dębicy, gdzie podczas okupacji zostali zamordowani, a także profesor Jonathan Webber. Powiat Dębicki reprezentowali: Katarzyna Rokosz, Dyrektor Wydziału Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji, Wiesław Lada, Dyrektor Wydziału Organizacyjno-Administracyjnego oraz Michał Prażak, Sekretarz Starostwa Powiatowego w Dębicy.

 

Obchody zakończył koncert Bartłomieja Prucnala na dębickim Rynku.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA (udostępnione przez UM w Dębicy)

  • 24 Wrz
    Powiatowe Zawody Sportowo Pożarnicze na obiektach sportowych MULKS w Pustyni, godz. 12:00. All Day

  • 24 Wrz
    Festiwal Sportu Dębica 2017 w Domu Sportu przy ul. Sportowej 26, godz. 13:00. All Day

  • 28 Wrz
    II Bieg na Orientację dla młodzieży szkolnej z okazji Dnia Patrona II LO w Dębicy na terenie lasu Wolica III, godz. 9:00. All Day

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych wyłącznie do celów statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia.

  Akceptuję politykę cookies na tej stronie