lacznik mPrawie 40 mln złotych udało się zdobyć na budowę łącznika A4 Straszęcin - Dębica oraz łącznika wschodniego A4 Dębica - Wschód (Zawada - Pustynia).

- W dębickim starostwie opracowaliśmy projekt łącznika dotyczącego Węzła Autostrady A4 - Dębica Zachód. Składa się on z dwóch etapów. - Pierwszy, pod nazwą „Łącznik Węzeł Zachodni A4 - Straszęcin - Dębica”, przeszedł już wstępną weryfikację i z najwyższą liczbą punktów spośród wszystkich zgłoszonych zadań na Podkarpaciu, został wybrany przez Zarząd Województwa do dofinansowania w wysokości blisko 15 mln zł - informuje Mateusz Pasek Wicestarosta Powiatu Dębickiego. Na wykonanie drugiego etapu, czyli „Budowę Mostu przez rzekę Wisłokę w ciągu drogi powiatowej Dębica - Straszęcin - Grabiny z Dojazdami”, Zarząd Dróg Powiatowych otrzymał ze środków RPO podobną kwotę. Na tym etapie zaplanowana jest budowa mostu na Wisłoce w Straszęcinie, który zastąpiłby stary obiekt.

Łącznik zachodni nie jest jedynym, o którego budowę zabiegają przedstawiciele powiatu.

- W przypadku zadania „Budowa Łącznika od Węzła Autostrady A4 Dębica - Wschód do Drogi Krajowej nr 4 i Drogi Wojewódzkiej 985 (Zawada - Pustynia)”, wartość dotacji wynosi ponad 9 mln zł. W ramach inwestycji ma nastąpić m.in. przebudowa i rozbudowa drogi powiatowej Zawada - Pustynia na odcinku od skrzyżowania z drogą wojewódzką Nagnajów - Baranów Sandomierski - Mielec - Dębica do węzła autostrady A4 - Dębica Wschód i dalej w kierunku drogi krajowej nr 94 w Zawadzie. Powstanie tam również rondo na skrzyżowaniu tych dróg - relacjonuje Wicestarosta Mateusz Pasek. Harmonogram realizacji projektu zakłada, że pierwsze roboty budowlane będą mogły ruszyć początkiem 2018 r.

Oba projekty budowy łączników wschodniego w Zawadzie - Pustyni oraz zachodniego w Żyrakowie - Straszęcinie zostały bardzo wysoko ocenione przez władze województwa.

Wniosek o dofinansowanie budowy mostu przez rzekę Wisłokę  w ciągu drogi powiatowej Dębica - Straszęcin - Grabiny uzyskał pierwsze miejsce w Województwie Podkarpackim i otrzymał 90 pkt. Natomiast drugi wniosek na budowę łącznika od węzła autostrady A4 Dębica - Wschód do DK4 i DW 985 (Zawada - Pustynia) znalazł się w pierwszej piątce najlepiej ocenionych wniosków w woj. Podkarpackim.

- Obecnie trwają prace końcowe w zakresie przygotowywania dokumentacji potrzebnej do podpisania umowy o dofinansowanie - wyjaśnia Andrzej Reguła Starosta Powiatu Dębickiego. Kilka tygodni temu zwróciliśmy się do władz województwa z prośbą o przesunięcie terminu podpisania umowy na dofinansowanie budowy łącznika zachodniego. Wynikało to z konieczności uzyskania niezbędnych decyzji administracyjnych. Na chwilę obecną prowadzony jest ostatni etap prac projektowych. Pod koniec lipca do Starostwa Powiatowego wpłynęło pismo z Departamentu Wdrażania Projektów Infrastrukturalnych RPO, że Zarząd Województwa Podkarpackiego wyraził zgodę na dostarczenie niezbędnych dokumentów do 30 września 2017, co nie zaburzy harmonogramu realizacji zaplanowanych działań - dodaje Starosta Andrzej Reguła.

ZOBACZ FILM

• 20 Lis
    Rozstrzygnięcie IV Powiatowego Konkursu Plastycznego "Moje spotkania z przyrodą" w siedzibie Starostwa Powiatowego w Dębicy, sala sesyjna - IV piętro, godz. 10:00. All Day

• 20 Lis