5214587-7Rada Powiatu Dębickiego jednogłośnie przyjęła projekt uchwały budżetowej na 2018 rok. Suma dochodów w nim opiewa na kwotę przekraczającą 159 mln zł, zakładana w nim nadwyżka budżetowa wynosi blisko 240 tys. zł, a planowane wydatki inwestycyjne ponad 54 mln zł. Dokument przewiduje realizację kilku kluczowych inwestycji związanych m.in. z infrastrukturą drogowo-mostową, służbą zdrowia i szkolnictwem.

Głosowanie nad budżetem, które odbyło się w piątek (29 grudnia 2017 r.), poprzedziła prezentacja multimedialna, obrazująca m.in. realizowane w 2017 roku zadania inwestycyjne. – Budżet na 2017 rok początkowo budził wiele emocji i wątpliwości, a jednak został zrealizowany w 100 procentach. Wykonaliśmy wszystkie zaplanowane zadania. Jestem przekonany, że podobnie będzie z budżetem na 2018 rok. Dlatego serdecznie dziękuję wszystkim radnym za to, że poparli projekt – komentował tuż po głosowaniu Mateusz Pasek, Wicestarosta Powiatu Dębickiego.

Dodał, że tegoroczny budżet jest rekordowy. – Kiedy 3 lata temu pracę rozpoczynał obecny Zarząd Powiatu Dębickiego, nasz budżet opiewał na 104 mln zł. Dzisiaj ta kwota jest większa o 55 mln zł. Taki stan rzeczy jest możliwy głównie dzięki dotacjom unijnym o jakie postaraliśmy się z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego – mówił Wicestarosta Pasek.

Jedną z głównych inwestycji w powiecie dębickim jest aktualnie budowa łącznika od węzła autostrady A4 Dębica-Wschód Zawada - Pustynia do drogi krajowej nr 94 i drogi wojewódzkiej nr 985 oraz łącznika A4 węzła Dębica-Zachód Straszęcin – Dębica. W sumie na ten cel udało się pozyskać blisko 40 mln złotych.

Z kolei na sfinansowanie nowej siedziby Zespołu Szkół Specjalnych w budżecie zapisano 2 mln zł. W planach jest budowa m.in. hali gimnastycznej, siłowni, sal do rehabilitacji i hydroterapii. Obiekt ma powstać przy ul. Parkowej w Dębicy.

Najbliższe 12 miesięcy to także okres intensywnych prac budowlanych w dębickim szpitalu. Powstaje nowy blok operacyjny, centralna sterylizacja, stacja łóżek oraz lądowisko dla helikopterów. Koszt wykonania to blisko 20 mln zł. Powiat dębicki postarał się o 10 mln dofinansowania ze środków unijnych. Prace najprawdopodobniej zakończą się w listopadzie bieżącego roku.

ZOBACZ FILM

• 03 Maj
    Powiatowe obchody Święta Konstytucji Trzeciego Maja na Dębickim Rynku, godz. 10:15. All Day

• 10 Maj