1232365-11– Dzięki temu, że urząd starosty przygotował bardzo dobry wniosek, wojewoda mógł wyrazić pozytywną opinię i udało nam się uzyskać akceptację Prezesa Rady Ministrów oraz dodatkowe środki na zakup wysoko wyspecjalizowanego tomografu komputerowego dla dębickiego szpitala. Naszym działaniom przyświecało dobro pacjentów – podkreślała dziś (24 stycznia br.) podczas konferencji prasowej w Dębicy Wojewoda Ewa Leniart.

- Jesteśmy ogromnie wdzięczni pani Wojewodzie za życzliwość i zrozumienie potrzeb naszego szpitala. Na ręce pana Senatora Zdzisława Pupy oraz pana Senatora Mieczysława Golby składam też podziękowania za wsparcie ze strony parlamentarzystów. Podziękowania należą się również prof. Józefowi Cebulskiemu z Uniwersytetu Rzeszowskiego za cenną pomoc i fachową poradę – mówił Mateusz Pasek, Wicestarosta Powiatu Dębickiego.

Konferencja z udziałem Wojewody Podkarpackiego dotyczyła przede wszystkim oficjalnej prezentacji pierwszego w Polsce, najnowszego 64-rzędowego tomografu komputerowego firmy Simens.  Sprzęt pozwala na znaczne skrócenie czasu wykonania badania i uzyskanie 64 warstw badanego obszaru w czasie jednego pełnego obrotu układu lampa-detektor. Tomograf wykorzystywany dotychczas w dębickim Zespole Opieki Zdrowotnej był dwurzędowy.

Zakup tomografu wraz z oprogramowaniem, jego montaż, uruchomienie oraz szkolenie personelu medycznego z zakresu obsługi urządzenia to koszt 2,8 mln zł. Ponad 2,2 mln zł z tej kwoty stanowi dofinansowanie, o które postarały się władze Powiatu Dębickiego. Pieniądze zostały przyznane przez Prezesa Rady Ministrów, po wydaniu pozytywnych opinii w tej sprawie przez Marszałka i Wojewodę Podkarpackiego.

W trakcie konferencji poruszono również temat trwającej budowy bloku operacyjnego i lądowiska dla helikopterów. Na ten cel przyznano Powiatowi 10 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020. Prace budowlane obejmują m.in. oddziały: chirurgii urazowo-ortopedycznej, ginekologiczno-położniczy z pododdziałem ginekologii onkologicznej oraz oddział okulistyczny. W ramach inwestycji w ZOZ, oprócz bloku i lądowiska, powstaną też centralna sterylizacja oraz stacja łóżek.

- Generalny wykonawca zapowiedział, że do końca lutego będzie stan surowy zamknięty budynku, a finał prac może nastąpić nawet w sierpniu bieżącego roku – informował Wicestarosta.

Całkowitą wartość projektu szacuje się na  19 032 774,90 zł, z czego 9 999 999,95 zł to dofinansowanie z RPO. Realizacja zadania trwa od maja br. Wykonawcą inwestycji jest spółka ERBUD z Warszawy, która na rynku działa już od ponad 25 lat i może pochwalić się m.in. budową Centrum Medycyny Inwazyjnej Akademii Medycznej w Gdańsku (2011 r.).

ZOBACZ FILM - NOWOCZESNY TOMOGRAF

ZOBACZ FILM - BUDOWA BLOKU OPERACYJNEGO

• 25 Lut
    Puchar Polski Seniorów i Seniorek, Juniorów i Juniorek w Sumo na Hali Sportowej MOSiR w Dębicy, ul. Sportowa 26, godz. 10:30. All Day