258412547-42Uczniowie popularnego „Kwiatka” okazali się najlepszymi mówcami podczas V Powiatowego Turnieju Debat Oksfordzkich w Starostwie Powiatowym w Dębicy. Młodzi mieszkańcy powiatu dębickiego spierali się z rówieśnikami na argumenty za i przeciw, dyskutując m.in. o kwestiach dotyczących roli Józefa Piłsudskiego w odzyskaniu przez Polskę niepodległości, zasadności przeprowadzania referendów w sprawie stawiania pomników w przestrzeni publicznej oraz o wyższości dobra ojczyzny nad dobrem osobistym.

W turnieju, który odbył się wczoraj (17 kwietnia br.), wystartowali uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego (zdobywcy pierwszego miejsca), II Liceum Ogólnokształcącego im. ks. J. Twardowskiego (laureaci drugiego miejsca), reprezentanci Zespołu Szkół Ekonomicznych im. J. Korczaka (zdobywcy trzeciej lokaty) oraz I LO im. króla Wł. Jagiełły w Dębicy (laureaci czwartego miejsca). Tytuł „Najlepszego mówcy” otrzymał natomiast Tomasz Sysło z dębickiego „Ekonomika”.

- Każda dyskusja na mocne argumenty rozwija zdolność twórczego i krytycznego myślenia. Nasi dyskutanci zaprezentowali dzisiaj bardzo dobre przygotowanie i znajomość omawianych tematów – chwalił uczestników Wicestarosta Mateusz Pasek, który wraz z panem Zygmuntem Żabickim, Członkiem Zarządu Powiatu gratulował zwycięzcom.

O wyborze najlepszej drużyny i mówcy decydowała loża sędziowska, którą tworzyli: pani Katarzyna Grygiel – Dyrektor Zespołu Szkół w Brzostku, pani Wirginia Lis – polonistka, emerytowana nauczycielka, pani Elżbieta Baryłecka – nauczycielka historii w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 w Dębicy, pani Anna Zboch - Redaktor Radia RDN Małopolska w Tarnowie, pan Zbigniew Sroczyński – Zastępca Dyrektora Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Dębicy oraz pan Tomasz Czapla - Kustosz Muzeum Regionalnego w Dębicy.

Turniej został zorganizowany przez Wydział Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego oraz przez II LO w Dębicy. W roli eksperta wystąpiła pani Anna Mirzyńska z Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej w Krakowie.

• 01 Gru
    XIX Turniej Piłki Siatkowej Nauczycieli Powiatu Dębickiego na hali sportowej ZS nr 2 w Dębicy, ul. Lisa 2, godz. 9:00. All Day

• 15 Gru
    Memoriał Dębickich Mistrzów - K. Lipienia, R. Świerada, A. Skrzydlewskiego na hali sportowej przy ul. Lisa 2 w Dębicy. All Day