2541254-9Wczoraj (20 maja br.) w Paszczynie świętowano Obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Ojczyzny, połączone z Wojewódzkim Świętem Ludowym. To wyjątkowe wydarzenie, któremu patronowali Prezydent RP Andrzej Duda, Biskup Tarnowski Andrzej Jeż oraz Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, miało charakter imprezy kulturalno-patriotycznej o wymiarze wojewódzkim. Podczas uroczystości odsłonięto tablicę upamiętniającą zasłużonych dla kraju i ziemi dębickiej paszczyńskich posłów: Jana Siwulę oraz Michała i Jana Jedynaków. Wręczono również odznaczenia i medale.

Obchody rozpoczęto od złożenia kwiatów na grobach posłów na cmentarzu w Lubzinie. Następnie odbyła się msza św. w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Paszczynie. Po nabożeństwie zebrani, na czele z gminną orkiestrą dętą, przemaszerowali pod budynek miejscowej remizy ochotniczej straży pożarnej, gdzie odsłonięto pamiątkową tablicę. Poświęcono też dwa nowe wozy strażackie, które będą służyły druhom OSP.

W dalszej części uroczystości odbyła się ceremonia odznaczenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Pustyni Złotym Znakiem Związku OSP RP za wieloletnią, ofiarna działalność  w ochronie przeciwpożarowej dla dobra społeczeństwa i Rzeczypospolitej Polskiej. Wręczono także odznaki „Wzorowego Strażaka” i Brązowe Medale za Zasługi dla Pożarnictwa.

Tego dnia rozdano też pamiątkowe medale za zasługi dla ruchu ludowego imienia Wincentego Witosa i prestiżowe odznaki „Złota Koniczyna” – jedną z nich otrzymał pan Andrzej Reguła, Starosta Powiatu Dębickiego. Natomiast pan Stanisław Rokosz, Wójt Gminy Dębica odebrał Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza za zasługi dla rozwoju i umacniania Związku OSP RP oraz Ochotniczych Straży Pożarnych.

Po zamknięciu części oficjalnej obchodów, na scenę wkroczyła  młodzież, która prezentowała swoje artystyczne talenty. Gwiazdą wieczoru była kapela RoY, imprezę zakończyła wspólna zabawa taneczna.

ZOBACZ ZDJĘCIA (autor: Powiat Dębicki)

ZOBACZ ZDJĘCIA (autor: CKiB gm. Dębica)

• 26 Cze
    XLVIII Sesja Rady Powiatu Dębickiego w siedzibie Starostwa Powiatowego w Dębicy, ul. Parkowa 28, sala sesyjna - IV piętro, godz. 12:00. All Day