MIASTO I GMINA BRZOSTEKbrzostek300

ul. Rynek 1
39-230 Brzostek

www.brzostek.alpha.pl

Gmina Brzostek położona jest przy drodze krajowej 992 łączącej Pilzno z Jasłem. Dzieli się na 19 jednostek administracyjnych. Malownicze krajobrazy, ciekawe ukształtowanie terenu i czyste powietrze sprzyjają rekreacji i wypoczynkowi.

Głównymi walorami środowiskowymi gminy są:

• oznakowane szlaki turystyczne przez masyw Liwocza - Pogórze Cieżkowickie oraz pasmo Klonowej Góry – Pogórze Strzyżowskie,
  • rezerwaty przyrody: Kamera i Dęborzyn,
  • akwen wodny ze stanicą rybacką w Kleciach,
  • czyste potoki, których źródła znajdują się na zboczach wzgórz otaczających Brzostek,
  • kompleksy leśne występujące szczególnie w północno-wschodniej części gminy, stwarzają doskonałe warunki odbywania wycieczek pieszych i rowerowych, spacerów,
  • cenne parki podworskie otaczające zabytkowe dwory oraz stare drzewostany przy kościołach i cmentarzach parafialnych.

Osobliwością przyrodniczą gminy jest 600. letni dąb szypułkowy w Januszkowicach oraz kłokoczka południowa – krzew ciepłolubny występujący w kompleksie lasów wsi Smarżowa. Prócz walorów krajobrazowych w Brzostku i jego okolicach spotkamy liczne zabytki świadczące o bogatej historii regionu. Wiele z nich objętych jest ochroną konserwatorską i znajduje się w rejestrze zabytków. Do najciekawszych i wartych obejrzenia należą:

• dwory szlacheckie znajdujące się w Kleciach, Przeczycy, Smarżowej i Zawadce Brzosteckiej,
  • kamieniczki mieszczańskie pochodzące z XVIII w. położone przy rynku w Brzostku,
  • murowana karczma z końca XVIII w. znajdująca się w Brzostku, także liczne zabytki architektury sakralnej oraz miejsca pamięci narodowej:
  • murowany, neoklasyczny kościół parafialny w Brzostku pw. Znalezienia Krzyża Świętego wzniesiony w latach 1814-1816,
  • neogotycki kościół parafialny w Siedliskach Bogusz wzniesiony w latach 1908-1912,
  • neogotycka świątynia w Przeczycy wzniesiona w latach 1904-1906,
  • drewniany kościół parafialny w Gorzejowej,
  • kapliczki w Brzostku, Siedliskach Bogusz, Przeczycy, Smarżowej i Gorzejowej,
  • cmentarze wojskowe z okresu I i II wojny światowej.
  • 26 Cze
    XXXVI Sesja Rady Powiatu Dębickiego w siedzibie Starostwa Powiatowego w Dębicy, ul. Parkowa 28, sala sesyjna - IV piętro, godz. 14:00. All Day