lo22223-72Uroczystą mszą św. w Sanktuarium Dzieciątka Jezus w Jodłowej rozpoczęło się wczoraj (2 września br.) tegoroczne powiatowe święto plonów. Podczas eucharystii poświęcono 23 wieńce dożynkowe przywiezione przez mieszkańców ziemi dębickiej. Uczestnicy nabożeństwa dziękowali za zbiory i prosili o urodzaj na przyszły rok. Organizatorami dożynek byli Powiat Dębicki oraz Gmina Jodłowa.

Po mszy św. barwny korowód udał się na plac przy miejscowym Zespole Szkół, gdzie nastąpiła dalsza część uroczystości. Na uczestników imprezy czekały między innymi tradycyjny przegląd wieńców, finał konkursu „Rolnik Roku Powiatu Dębickiego 2018”, koncerty zespołów HideAway oraz Blue Café, a na zakończenie - zabawa taneczna przy akompaniamencie zespołu muzycznego Live Band.

Jednym z najważniejszych momentów dożynek był ceremoniał dzielenia chleba. Starostowie tegorocznego Święta Plonów – państwo Małgorzata i Marek Lejowie z Jodłowej - przekazali Staroście Andrzejowi Regule i Wójtowi Gminy Jodłowa Robertowi Musze bochen chleba, który został rozdzielony pomiędzy uczestników uroczystości.

- Szanowni Rolnicy, to za sprawą Waszego trudu i codziennego zaangażowania na naszych stołach nie brakuje świeżego, swojskiego pieczywa. Dlatego, w imieniu całej społeczności ziemi dębickiej, pragnę gorąco podziękować Wam wszystkim za przywiązanie do ziemi i zawodu – mówił podczas uroczystości Starosta Powiatu Andrzej Reguła. - Nieustannie zmagacie się z przeciwnościami natury, mimo tego Wasza gospodarność, wytrwałość i konsekwencja sprawiają, że lokalne rolnictwo staje się coraz bardziej doceniane i konkurencyjne.

Podczas dożynek zostały wręczone nagrody i wyróżnienia w konkursie „Rolnik Roku Powiatu Dębickiego 2018”. I miejsce otrzymał pan Piotr Szot, mieszkaniec gm. Jodłowa. II miejsce ex aequo przyznano panom Łukaszowi Grzechowi z gm. Czarna oraz Łukaszowi Poprochowi z gm. Żyraków, a III – panu Janowi Onakowi z gm. Pilzno. Natomiast dwa wyróżnienia przypadły w udziale rolnikom: Bogdanowi Kłuskowi z gm. Dębica oraz Stanisławowi Ćwikowi z gm. Czarna. Dyplomy i gratulacje wręczono również starostom dożynek i grupom wieńcowym.

W części artystycznej zaprezentowała się Kapela Ludowa Jodłowianie. Na scenie pojawiła się także grupa HideAway. Największe emocje wzbudził jednak koncert Blue Café. Występ gwiazdy wieczoru odbywał się przy głośnym aplauzie publiczności. Ostatnim punktem programu była zabawa taneczna przy akompaniamencie zespołu muzycznego Live Band.

Starostwo Powiatowe składa serdeczne podziękowania za wsparcie organizacji Dożynek i ufundowanie nagród dla uczestników konkursu „Rolnik Roku Powiatu Dębickiego 2018” firmom: Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka, Olimp Laboratories, Załadunek, Usługi, Handel Joanna Gałuszka, Bratex Dachy, „Społem” Powszechna Spółdzielnia Spożywców oraz instytucjom: Podkarpackiej Izbie Rolniczej, Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

• 20 Wrz
    Jubileusz 50-lecia Zespołu Szkół nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Dębicy, odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku szkoły, godz. 8:30. All Day

• 07 Paź
    XX DNI SZTUKI - Europejska Noc - Gala Koncertowa, DK Kosmos w Dębicy, ul. Lisa 3, godz. 18:00. All Day