854697zoz-21Już w styczniu 2019 roku zostanie przeprowadzona pierwsza operacja na nowym bloku operacyjnym w dębickim szpitalu. – To będzie zupełnie nowa jakość ratowania życia i zdrowia pacjentów – podkreśla Andrzej Reguła, Starosta Powiatu Dębickiego. Aktualnie trwa odbiór techniczny inwestycji. - Uruchomienie nowego bloku oznacza sprzęt i warunki leczenia na miarę 21. wieku, a jednocześnie otwiera drogę do rozpoczęcia kolejnych prac modernizacyjnych w szpitalu - mówi Wicestarosta Mateusz Pasek. – Przed nami m.in. remont bloku porodowego, intensywnej terapii oraz przenosiny oddziału ortopedii na trzecie piętro.

W ramach inwestycji w Zespole Opieki Zdrowotnej w Dębicy zaczną działać: liczący 5 sal blok operacyjny, centralna sterylizacja, stacja łóżek oraz lądowisko dla helikopterów. – Obiekt spełnia wszelkie standardy dla zapewnienia sterylnych warunków do przeprowadzania zabiegów. Jest nawet funkcja bezdotykowego otwierania drzwi – mówi  Marian Adamczyk, Zastępca dyrektora ds. ekonomicznych i pielęgniarstwa ZOZ w Dębicy.

Całkowita wartość inwestycji to kwota rzędu 20 mln zł, z czego 10 mln zł stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Podkarpacia. Realizacja zadania trwa od maja 2017 r. Jej finał nastąpi w listopadzie 2018 r. Wykonawcą zadania jest spółka ERBUD z Warszawy, która na rynku działa już od ponad 25 lat i może pochwalić się m.in. budową Centrum Medycyny Inwazyjnej Akademii Medycznej w Gdańsku.

Wicestarosta Mateusz Pasek zaznacza, że oprócz nakładów na budowę bloku i lądowiska, Starostwo w ciągu ostatnich dwóch lat wydało w sumie ponad 3 ml zł z własnego budżetu m.in. na nową aparaturę medyczną dla szpitala. – W budżecie na 2019 r. założyliśmy kolejne 2 mln zł dla szpitala. Mam nadzieję, że radni poprą nasz projekt i tego rodzaju finansowe wsparcie stanie się już praktyką, bo szpital nie poradzi sobie bez pomocy samorządu – mówi Mateusz Pasek.

• 01 Gru
    XIX Turniej Piłki Siatkowej Nauczycieli Powiatu Dębickiego na hali sportowej ZS nr 2 w Dębicy, ul. Lisa 2, godz. 9:00. All Day

• 15 Gru
    Memoriał Dębickich Mistrzów - K. Lipienia, R. Świerada, A. Skrzydlewskiego na hali sportowej przy ul. Lisa 2 w Dębicy. All Day