rozmiar czcionki
A- A A+
szukaj
Polish Belarusian Czech English French German Italian Lithuanian Norwegian Russian Slovak Spanish Swedish Ukrainian
tryb ekranu

logon

GMINA JODŁOWA

Urząd Gminy
39-225 Jodłowa
tel. 14 683 30 46
fax 14 683 30 44

www.jodlowa.eu
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Gmina Jodłowa położona jest w północno-zachodniej części województwa podkarpackiego, w obrębie Pogórza Ciążkowickiego. Składa się z 7 sołectw.

Część gminy leżącą na terenie Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki cechują wysokie walory środowiska naturalnego - krajobrazowe, przyrodnicze i ekologiczne. Atrakcyjność turystyczna wynika przede wszystkim z ukształtowania terenu - malownicze stoki od 220 do 410 m n.p.m. oraz znacznej lesistości – cenne przyrodniczo lasy zajmują 21% powierzchni gminy. Południowymi wierzchowinami przebiega żółty szlak turystyczny prowadzący z Siedlisk w kierunku Bieszczad.

Nowe obiekty szkolne z odpowiednim zapleczem i wyposażeniem, szczególnie w Dębowej i Wisowej, stanowią doskonałą bazę lokalową i wypadową, umożliwiając uprawianie turystyki krajobrazowej i rekreacji.

Walory gminy podnoszą dobrze zachowane obiekty zabytkowe:

Drewniany kościół św. Stanisława B-pa z XVII w. z pięknym wnętrzem i Sanktuarium Dzieciątka Jezus w otoczeniu starodrzewu lipowego, stanowiącego pomnik przyrody.

 • Klasycystyczna dzwonnica z XVII w.
 • Drewniana kapliczka przydrożna w Jodłowej Górnej.
 • Dwór w Dęborzynie z początku XIX w.
 • Cmentarze wojenne z I wojny światowej.
 • Cmentarz żydowski w Jodłowej-Wisowej.
 • oraz stanowiska archeologiczne – osady z neolitu i epoki brązu we wsi Dębowa.


Warunki do wypoczynku i rekreacji stwarza również czyste, ekologiczne środowisko oraz poziom infrastruktury. Oddalenie od ośrodków miejskich i zgazyfikowanie gminy sprawia, że pyły i gazy przemysłowe oddziaływują na środowisko w minimalnym zakresie.

Rozległy teren gminy pokrywa sieć dróg o nawierzchni żwirowej i bitumicznej, co ułatwia komunikację przez cały rok i umożliwia uprawianie turystyki pieszej, rowerowej i samochodowej.

 • 29 Cze
  Ogólnopolski Spływ Kajakowy "WISŁOKA 2019" - start przy tamie w Dębicy, godz. 11:00. All Day

 • 07 Lip
  V Otwarte Mistrzostwa Powiatu Dębickiego w Kolarstwie Górskim w Konkurencji XC na stoku narciarskim w Stobiernej, godz. 10:00. All Day

 • 09 Lip
  Spotkanie dla seniorów z udziałem policjantów i ekspertów ruchu drogowego pt. „Senior na drodze - pamiętaj o bezpieczeństwie” w Starostwie w Dębicy, ul. Parkowa 28, godz. 9:00. All Day

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych wyłącznie do celów statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia.

  Akceptuję politykę cookies na tej stronie