121 04Kilkudziesięciu przedstawicieli różnych środowisk Ziemi Dębickiej wzięło udział w drugim etapie konsultacji, które pomogą kompleksowo sformułować misję oraz wizję rozwoju Powiatu Dębickiego. Spotkanie odbyło się w piątek (25 września br.) w Starostwie Powiatowym w Dębicy. Obejmowało warsztaty z liderami lokalnych społeczności, przedsiębiorcami, radnymi, wójtami oraz burmistrzami.

Konsultacje stanowią integralną część prac nad sporządzeniem Strategii Rozwoju Powiatu Dębickiego na lata 2015-2022. Kluczową intencją tego przedsięwzięcia jest wyznaczenie celów strategicznych dla Powiatu Dębickiego, a tym samym wskazanie pożądanych kierunków rozwoju w poszczególnych obszarach jego funkcjonowania. W efekcie przedmiotowych działań, powstanie dokument Strategii Rozwoju, jako narzędzie do planowania priorytetowych zadań realizowanych w perspektywie do 2022 roku.

- Strategia musi uwzględniać specyfikę i potrzeby każdej gminy w naszym powiecie, dlatego też sporządzenie dokumentu poprzedzają rozmowy z mieszkańcami, samorządowcami oraz ludźmi biznesu – wyjaśnia Wicestarosta Mateusz Pasek. Strategia będzie gotowa w tym roku. Jej założenia mają być spójne z Unijną Strategią Wzrostu „Europa 2020” oraz Strategią Rozwoju Województwa Podkarpackiego na lata 2015-2020.

Piątkowe spotkania konsultacyjne poprowadzili specjaliści z Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej (MSAP) działającej przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie - dr Michał Kudłacz oraz dr Marek Ćwiklicki. Przedstawili oni dotychczasowe efekty swojej pracy z uwzględnieniem wniosków, jakie pojawiły się podczas poprzednich warsztatów w lipcu br. Prowadzący zachęcali zebranych do dyskusji i notowali ich spostrzeżenia.

Tego samego dnia zaprezentowano też wyniki audytu przeprowadzonego w Zespole Opieki Zdrowotnej w Dębicy. Przybliżyli je dr Piotr Markiewicz, adiunkt w Katedrze Analiz Strategicznych UEK w Krakowie i radca prawny Janusz Bański. Obaj panowie zwracali uwagę, że dębicki szpital powinien między innymi dążyć do zwiększenia świadczeń bardziej zaawansowanych, wyżej wycenianych przez Narodowy Fundusz Zdrowia (dzięki podnoszeniu kwalifikacji personelu, doposażeniu poszczególnych oddziałów, uzyskiwaniu dodatkowych certyfikatów), a także rozwijać usługi ambulatoryjne i zabiegi „Chirurgii Jednego Dnia”.

• 28 Mar
    Salon Gimnazjalisty w Centrum Kultury w Grabinach, Grabiny 61. All Day

• 30 Mar
    X Powiatowy Przegląd Amatorskich Zespołów Teatralnych Dębica 2017, Dom Kultury "Śnieżka" w Dębicy, godz. 9:00. All Day