rozmiar czcionki
A- A A+
szukaj
Polish Belarusian Czech English French German Italian Lithuanian Norwegian Russian Slovak Spanish Swedish Ukrainian
tryb ekranu

logon

jutrzenka2Podkarpackie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Uzależnionym i ich Rodzinom „Jutrzenka” w Dębicy zaprasza do udziału w profilaktycznym programie słowno-muzycznym „Dopóki masz wybór” w wykonaniu duetu „Tu i Teraz” Piotr Nagiel i Marcin Kołdra. Przedsięwzięcie jest skierowane do młodzieży w wieku 10 - 18 lat, jego realizację finansuje Powiat Dębicki.

 

Termin wydarzenia: środa, 18 maja br. o godz. 10.00 w Domu Kultury „Mors” (ul. Sportowa 28 w Dębicy). Wstęp wolny. Szkoły mogą zgłaszać chęć uczestnictwa do 16 maja br. Zapisy przyjmowane są drogą mailową: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie (14 681-26-69) w dni powszednie od godz. 16.00 do 18.00. Projekt ma uświadomić młodym ludziom, jakie ryzyko wiąże się z sięganiem po alkohol i narkotyki.

 

ZOBACZ PLAKAT

P1370971Wykładowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie poprowadzili panel naukowy podczas sesji historycznej „Korzenie chrześcijaństwa w Polsce i na Litwie”. Spotkanie odbyło się wczoraj (5 kwietnia br.) w I Liceum Ogólnokształcącym im. króla Wł. Jagiełły w Dębicy. Konferencję zorganizowano z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski.

 

W sesji wzięło udział kilkudziesięciu słuchaczy, między innymi młodzież, nauczyciele, osoby duchowne oraz samorządowcy. - Chrzest Polski nie był tylko wydarzeniem religijnym. Włączył  rodzące się państwo polskie w krąg polityczno-kulturowy Europy łacińskiej. Wraz z przybyciem pierwszych misjonarzy, rozpoczął się proces przejmowania zachodnich wzorców politycznych i kulturowych – mówił w trakcie spotkania Starosta Andrzej Reguła. - Obchodzona rocznica zobowiązuje do refleksji nad znaczeniem i konsekwencjami tego doniosłego aktu dla teraźniejszości i przyszłości naszego kraju. Dlatego pragnę podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację dzisiejszej sesji.

starostwoStarostwo Powiatowe stara się o podniesienie poziomu infrastruktury w szkołach zawodowych i ogólnokształcących. - Złożyliśmy wnioski w ramach projektu „Poprawa jakości kształcenia w Powiecie Dębickim”. Będziemy również zabiegać o fundusze na rewitalizację części dawnych koszar, gdzie ma powstać nowoczesny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla uczniów szkoły specjalnej - informuje Mateusz Pasek, Wicestarosta Powiatu Dębickiego. - W tej kwestii pomaga nam pan Senator Zdzisław Pupa. Dzięki jego staraniom, odbywamy szereg spotkań w przedmiotowych tematach w Urzędzie Marszałkowskim oraz w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

 

Poprawa jakości kształcenia zawodowego ma nastąpić dzięki stworzeniu w szkołach warunków zbliżonych do tych, które panują w realnym środowisku pracy zawodowej. Przedsięwzięcie realizowane będzie w oparciu o istniejącą bazę dydaktyczną i zakłada doposażenie pracowni i warsztatów oraz zakup materiałów dydaktycznych dla 13 pracowni w czterech obiektach: Technikum nr 2 w Zespole Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego,  Technikum nr 3 w Zespole Szkół Ekonomicznych, Centrum Kształcenia Praktycznego, Technikum nr 1 oraz Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 1 w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 im. J. Pawła II w Dębicy.

logo liceumPonad 30 uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych wzięło udział w ósmej edycji Powiatowego Konkursu „Z językiem polskim za pan brat”. Polonistyczne zmagania odbyły się w I Liceum Ogólnokształcącym im. króla Władysława Jagiełły w Dębicy. Współorganizatorem przedsięwzięcia był Powiat Dębicki.


Młodzież próbowała swoich sił podczas części pisemnej i retorycznej konkursu (w dniach 17 i 22 marca br.). Umiejętności uczestników oceniało jury w składzie: pani Dorota Stępień – nauczycielka języka polskiego w I LO,  przewodnicząca komisji konkursowej, pani dr Barbara Pelczar-Białek – dyrektor Wydziału Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji w Starostwie Powiatowym oraz pani Agnieszka Majba-Pochwat – redaktor naczelna tygodnika Obserwator Lokalny.  

 

ZOBACZ WYNIKI KONKURSU

I LO DbicaJeszcze tylko niewiele ponad miesiąc pozostało maturzystom do egzaminu dojrzałości. W związku z tym nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy już po raz szósty opracowali arkusze próbnej matury w ramach popularnej na Podkarpaciu akcji „Zdaj maturę z Nowinami”.

 

Nauczyciele – egzaminatorzy Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie przygotowali próbne matury z przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego (Sylwia Szuba-Cyran) i  matematyki (Lucyna Bączek) oraz najpopularniejszych na egzaminie – biologii (Monika Kuczyńska), chemii (Krystyna Barszcz), historii (Anna Wilczyńska), wiedzy o społeczeństwie (Anna Wilczyńska) i geografii (Tomasz Kozioł).

 

Na stronie internetowej www.nowiny24.pl (w serwisie „Edukacja”) można znaleźć arkusze egzaminacyjne, modele odpowiedzi oraz filmiki z krótkimi poradami egzaminatorów dotyczącymi zasad przygotowania do danego egzaminu.  

 

Harmonogram publikacji matur próbnych: poniedziałek 21 marca – język polski, wtorek 22 marca – matematyka, środa 23 marca – chemia, biologia, czwartek 24 marca – historia, wiedza o społeczeństwie, piątek 25 marca – geografia.

miniatura 115558888O zagrożeniach w sieci, prawnych aspektach cyberprzestępczości i zaletach biblioterapii w nowoczesnym procesie edukacji rozmawiali uczestnicy powiatowej konferencji pod hasłem „Jak ochronić dzieci przed cyberprzemocą?”. Spotkanie zostało zorganizowane przez Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, przy współpracy z dębicką filią Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej. Patronat nad wydarzeniem objął Starosta Powiatu Dębickiego.

 

Konferencja odbyła się wczoraj (7 marca br.) w Starostwie Powiatowym w Dębicy. Uczestniczyło w niej ok. 120 dyrektorów szkół, nauczycieli, bibliotekarzy oraz pedagogów. Omawianą tematykę przybliżyli prelegenci: Wanda Matras-Mastelarz, Adiunkt w Katedrze Bibliotekarstwa i Czytelnictwa Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Andrzej Iskrzycki z Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli oraz Tomasz Totko z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Dębicy. 

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

WP 20W dniach 9 i 15 stycznia odbywały się  eliminacje okręgowe XLII Olimpiady Historycznej. Wystartowało w nich siedmioro uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy. Byli to: Dominik Czech, Mariusz Idzik i Maria Hamela z klasy III c, Natalia Uszko z klasy I c, Olga Małochleb z II b, Magda Białas z II c oraz Michał Puźniak z klasy III a.

 

Młodzi ludzie przygotowywali się do eliminacji pod kierunkiem dr Anny Wilczyńskiej, nauczycielki historii z I LO. Do etapu ustnego zakwalifikowali się Maria Hamela i Dominik Czech. Praca Marysi otrzymała ocenę bardzo dobrą oraz wyróżnienie - uczennica zakwalifikowała się do Centralnych Zawodów Olimpiady Historycznej, które odbędą się w Gdańsku.

 

 

DSCF8852Blisko 130 młodych mieszkańców powiatów dębickiego oraz ropczycko-sędziszowskiego wzięło udział w XXI Międzyszkolnym Konkursie „Wybieram Trzeźwość”. Uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych przygotowali prace w trzech kategoriach: literackiej, plastycznej oraz multimedialnej. Konkurs został zorganizowany przez Zespół Szkół Zawodowych nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy.     

 

Międzyszkolna rywalizacja ma promować zdrowy styl życia, wolny od alkoholizmu, narkomanii oraz innych uzależnień. Wystartowało w nim 127 uczestników. Oficjalne ogłoszenie wyników tegorocznej edycji nastąpiło 16 grudnia br. Zwycięzcy odebrali nagrody i dyplomy z rąk pani Bożeny Zielińskiej, Dyrektor ZSZ nr 1 oraz pana Andrzeja Reguły, Starosty Powiatu Dębickiego.

 

Konkurs został zorganizowany przy wsparciu: Starostwa Powiatowego w Dębicy, Urzędu Miejskiego oraz Rady Rodziców ZSZ nr 1.

 

ZOBACZ SPRAWOZDANIE Z KONKURSU

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

DSCF8190Ponad 130 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu dębickiego wzięło udział w X Sejmiku Ekologicznym, który odbył się 2 grudnia br. w Starostwie Powiatowym w Dębicy. Młodzi ludzie przysłuchiwali się ciekawym prelekcjom dotyczącym zdrowego stylu życia. Konferencja została zorganizowana przez Wydział Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Rolnictwa i Leśnictwa oraz Zespół Szkół nr 4 w Dębicy.

 

Jednym z prelegentów była pani Lucyna Samborska, Prezes Podkarpackiej Okręgowej Rady Aptekarskiej, a jednocześnie Wiceprzewodnicząca Naczelnego Sądu Aptekarskiego w Warszawie. W trakcie swojego wykładu, dzieliła się ważnymi informacjami, zawierającymi odpowiedź na pytanie „Czy ziołolecznictwo może zastąpić farmakoterapię lekiem chemicznym?”.

DSCF7762Dziesięć szkół wyższych prezentowało swoją ofertę podczas Targów Edukacyjnych w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy. Impreza wystawiennicza została zorganizowana przez krośnieńską firmę Tetrix oraz dębicki „Ekonomik”, odbyła się w ramach Podkarpackich Spotkań Edukacyjnych 2015. Patronat nad wydarzeniem objął Starosta Powiatu Dębickiego.

  • 20 Wrz
    Jubileusz 50-lecia Zespołu Szkół nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Dębicy, odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku szkoły, godz. 8:30. All Day

  • 07 Paź
    XX DNI SZTUKI - Europejska Noc - Gala Koncertowa, DK Kosmos w Dębicy, ul. Lisa 3, godz. 18:00. All Day

  • 14 Paź
    XX DNI SZTUKI - Recital Beaty Czerneckiej "ZOL ZAJN", DK Kosmos w Dębicy, ul. Lisa 3, godz. 18:00. All Day

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych wyłącznie do celów statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia.

  Akceptuję politykę cookies na tej stronie