rozmiar czcionki
A- A A+
szukaj
Polish Belarusian Czech English French German Italian Lithuanian Norwegian Russian Slovak Spanish Swedish Ukrainian
tryb ekranu

logon

KKKKK445Modernizacja linii kolejowej L-25 na trasie Dębica – Mielec, szybka kolej aglomeracyjna oraz inwestycje drogowo-mostowe w powiecie dębickim były tematem dzisiejszej (8 maja br.) konferencji prasowej w Pustyni. W spotkaniu wzięli udział Europoseł Tomasz Poręba, Starosta Dębicki Piotr Chęciek i Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Dębicy Mateusz Kutrzeba.

 

Rewitalizacja trasy Mielec – Dębica oznacza zwiększenie prędkości pociągów pasażerskich do 120 km/h, a towarowych do 70 km/h. Stacje i przystanki, które zostaną przebudowane w ramach zadania to Mielec, Wojsław, Rzochów, Rzemień, Przecław Tuszyma, Dąbie koło Dębicy, Pustków, Kochanówka Pustków i Pustynia. Podróżni skorzystają z komfortowych peronów z wiatami i funkcjonalnym oświetleniem. Będzie czytelne oznakowanie i tablice informacyjne. Zwiększy się poziom bezpieczeństwa na 40 przejazdach kolejowo-drogowych, przebudowa obejmie 32 km linii.

 

- To jest kluczowa, strategiczna sprawa z punktu widzenia zarówno komfortu podróży dla mieszkańców Podkarpacia, ale również dla leżących na tej trasie stref ekonomicznych i działających tu przedsiębiorców. Podróż między Mielcem a Dębicą zajmie raptem 20 minut. Sama Dębica ma szansę stać się centrum komunikacyjnym – mówił Europoseł Poręba.

 

Projekt „Rewitalizacja linii kolejowej nr 25, na odcinku Padew - Mielec - Dębica” wpisany jest w Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Jego całkowita wartość to 246 472 628 zł, kwota dofinansowania unijnego - 166 355 438 zł. Inwestycja ma być gotowa w grudniu 2020 roku.

 

- To duża szansa cywilizacyjna, społeczna – komentował Starosta Chęciek. Podkreślił, że modernizacja linii L-25 stanowi kolejny bardzo ważny element rozbudowy infrastruktury drogowo-mostowej w powiecie dębickim, obok dwóch łączników autostradowych Dębica-Wschód i Dębica-Zachód. Częścią tego ostatniego jest budowany właśnie most przez rzekę Wisłokę.

 

Marszałek Województwa Podkarpackiego mocno wspiera infrastrukturę drogowo-mostową naszego powiatu. W tym roku będą zakończone trzy duże inwestycje na łączną kwotę 60 mln zł przy zaangażowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości blisko 30 mln zł, również przy pomocy rządu centralnego. Łącznie dofinansowanie tych wszystkich inwestycji wyniesie blisko 50 mln zł – mówił Starosta Piotr Chęciek.

 

Zwrócił uwagę, że realizowane w powiecie dębickim prace mają duże znaczenie dla całego południowego Podkarpacia. - Dla terenów Krosna, Jasła i tych położonych w obrębie Małopolski, czyli idąc dalej w stronę Grybowa, Nowego Sącza. Wszystkie osoby, które z tamtych rejonów podróżują do Polski centralnej czy północnej z pewnością odczują pozytywne zmiany – oceniał Starosta.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

opera2019 3maja-1Hucznym zwieńczeniem trzeciomajowych uroczystości w Dębicy była 20. premiera widowiska z udziałem profesjonalistów oraz artystów amatorów pod kierunkiem Dębickiego Towarzystwa Muzyczno-Śpiewaczego. Tym razem, na deskach Domu Kultury „Mors”, zaprezentowano operę „Verbum nobile” Stanisława Moniuszki.


Wydarzeniu towarzyszyły wyjątkowe okoliczności, bowiem Sejm RP ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. Jednocześnie w maju przypada dwusetna rocznica urodzin kompozytora. Obchodzony jest także dwudziesty jubileusz dębickich oper, które w ciągu dwóch dekad, na widowniach w różnych zakątkach kraju, zgromadziły w sumie ponad 90 tysięcy osób.


Zanim jednak artyści zawładnęli sceną, wręczono tytuł „Zasłużony dla Powiatu Dębickiego”. Z rąk Starosty Piotra Chęćka, Wicestarosty Adama Pieniążka oraz Przewodniczącego Rady Powiatu Michała Maziarki wyróżnienie odebrali reprezentanci Zespołu Pieśni i Tańca „Igloopolanie” w Dębicy. Natomiast Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Anna Mazur oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Dębicy Mateusz Cebula oficjalnie przekazali „Igloopolanom” Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla wszystkich członków zespołu w uznaniu nieocenionych zasług dla polskiej kultury ludowej.


Operowy wieczór w DK „Mors” stał się również okazją do wręczenia indywidualnych podziękowań dla 18 osób, które od dwóch dekad biorą udział w przygotowaniach spektakli pod kierunkiem pana Pawła Adamka.


Ważnym punktem spotkania była też ceremonia wręczenia przez Posła Jana Warzechę Odznaki Honorowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej” panu Władysławowi Chorążemu z Dębicy, który od 67 lat pracuje w zawodzie księgarza i aktywnie działa na rzecz upowszechniania czytelnictwa.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

ZOBACZ FILM

LAUDACJA ZPiT IGLOOPOLANIE

3 maja 2019 rynek gryfitw-31Godny i dostojny charakter miała pierwsza część powiatowych obchodów Narodowego Święta 3 Maja w Dębicy. Uroczystość na Rynku rozpoczęła się od ceremoniału patriotycznego z udziałem asysty honorowej 33. Batalionu Lekkiej Piechoty w Dębicy. Po odegraniu hymnu Polski, zgromadzeni wysłuchali okolicznościowego przemówienia gospodarza uroczystości – Starosty Powiatu Dębickiego Piotra Chęćka. Został odczytany również list nadesłany przez Ministra Obrony Narodowej. Złożono też kwiaty przy pomniku Niepodległości.


Następnie barwny korowód, prowadzony przez Miejską Orkiestrę Dętą, kompanię honorową, oddziały towarzyszące i poczty sztandarowe, udał się do dębickiego kościoła pod wezwaniem Św. Jadwigi, gdzie odprawiono mszę św. w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie, na placu Gryfitów odbył się akt zawierzenia Powiatu Dębickiego Matce Bożej Królowej Polski. Uroczystości zakończono złożeniem wieńców pod figurą Matki Boskiej Niepokalanej.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

ZOBACZ FILM

3 maja flagaInformujemy, że ze względu na niekorzystną prognozę pogody program powiatowych obchodów Narodowego Święta 3 Maja w Dębicy ulega zmianie. Msza święta w intencji Ojczyzny zostanie odprawiona o godz. 11.00 w kościele pw. Św. Jadwigi, a nie jak wcześniej planowano na placu Solidarności.

55552233666-1Radni Semiku Wojewódzkiego zdecydowali wczoraj (29 kwietnia br.) o przekazaniu miliona złotych pomocy finansowej dla powiatu dębickiego na dokończenie budowy łącznika od węzła autostrady A4 Dębica–Wschód do drogi krajowej nr 94 i drogi wojewódzkiej nr 985.

 

- Chcemy wzmocnić Zarząd Powiatu Dębickiego w działaniach związanych z poprawą jakości wjazdów i zjazdów na autostradę A4 w okolicach Dębicy. Wiemy, że starostwa mają skromne środki, ale mimo to Starostwo w Dębicy podjęło się tego zadania. Roboty się kończą i to cieszy, bo ma to przełożenie na jakość podróżowania w regionie – podkreślał podczas wczorajszej konferencji prasowej Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

 

Całkowity koszt realizacji tej inwestycji to prawie 10,8 mln złotych. Ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2014-2020 na budowę łącznika wschodniego Zarząd Województwa przeznaczył ponad 7 mln zł. Województwo Podkarpackie dotychczas wsparło inwestycję kwotą 1,5 mln zł, a teraz dokłada kolejny milion złotych. Sam powiat dębicki na budowę przeznacza prawie 1,3 mln zł. Inwestycja gotowa jest w 98 procentach, zakończenie ma nastąpić wkrótce.

 

- Chciałem bardzo podziękować Zarządowi Województwa Podkarpackiego oraz radnym wojewódzkim. To nie jest pierwsze działanie na rzecz mieszkańców naszego powiatu. O tym świadczą łączniki autostradowe Zachód i Wschód, które są realizowane ze środków Podkarpackiego RPO z dofinansowaniem do inwestycji aż 15 mln zł i 7 mln zł. Oprócz tego realizujemy przeprawę przez Wisłokę, która będzie kosztować około 30 mln zł, gdzie również jest duży wkład samorządu województwa - podkreślał Starosta Dębicki Piotr Chęciek.

 

ŹRÓDŁO: Samorząd Województwa Podkarpackiego

 

ZOBACZ ZDJĘCIA (autor: Samorząd Województwa Podkarpackiego)

mini 3 maja 2019Starosta Powiatu Dębickiego serdecznie zaprasza do wspólnego świętowania podczas tegorocznych Obchodów Święta Narodowego 3 Maja w Dębicy.

 

ZOBACZ PROGRAM OBCHODÓW

euro-banknotes-3212757 1920W ramach inwestycji powstanie 1,6 km chodnika i będzie przeprowadzony gruntowny remont 2,2 km drogi nr 1182R w Nagoszynie (gm. Żyraków). Dotacja na przebudowę, o którą postarał się Powiat Dębicki, pochodzi z Funduszu Dróg Samorządowych.

 

Projekt przygotowany przez Zarząd Dróg Powiatu Dębickiego znalazł się wśród zadań zatwierdzonych do realizacji przez Prezesa Rady Ministrów. Przyznane dofinansowanie to dokładnie 1 619 209 zł. Natomiast całkowity koszt inwestycji oszacowano na 2 698 682 zł.

 

Jeszcze w tym miesiącu ma zostać ogłoszony przetarg na wykonanie zadania. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace remontowe ruszą początkiem czerwca 2019 r.

 

Fot. Pixabay

moja flagaDla historii polskiej flagi rok 2019 jest wyjątkowy. 2 maja obchodzimy 15-lecie uchwalenia Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, a 1 sierpnia setną rocznicę uchwalenia przez Sejm Ustawodawczy niepodległej Polski ustawy o godle i barwach Rzeczypospolitej Polskiej. To nie jedyne rocznice, które na stałe wpisały się w historię Polski. 1 maja będziemy obchodzić 15. rocznicę wstąpienia do Unii Europejskiej, a dwa dni później Święto Konstytucji 3 maja. Warto uczcić te trzy majowe świąteczne dni wywieszając polską flagę.

 

Biuro Programu „Niepodległa” przygotowało spot zapraszający wszystkich Polaków do wywieszenia polskiej flagi pt. „Niepodległa – moja flaga”. Można go obejrzeć i udostępnić ze stron:

 

https://youtu.be/eXEGIyNMmEs

https://tiny.pl/tr91l

 

ZOBACZ PLAKAT

2223665-33Swoje umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy prezentowali dziś (25 kwietnia br.) w Zespole Szkół nr 2 w Dębicy młodzi mieszkańcy powiatu dębickiego. Uczniowie rywalizowali w trzech kategoriach: szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjów i podstawówek. Pokaz ratownictwa przygotowała też Państwowa Straż Pożarna.

 

W pierwszej kategorii Puchar Starosty wywalczyła reprezentacja II Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy. W drugiej - drużyna Miejskiego Gimnazjum nr 4, które działa w ramach dębickiej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi. Natomiast w trzeciej kategorii zwyciężyli przedstawiciele Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Dębicy. Gratulacje i puchary wręczył uczestnikom pan Adam Pieniążek, Wicestarosta Powiatu Dębickiego.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

2564787444-21Kilkaset osób uczestniczyło w uroczystościach patriotyczno–religijnych na Górze Śmierci w Gminie Dębica, gdzie w latach 1940-1944 zginęło kilkanaście tysięcy jeńców różnej narodowości, przetrzymywanych w niemieckich obozach pracy przymusowej. Każdego roku żywi oddają tutaj hołd pomordowanym. W obchodach biorą udział również byli więźniowie oraz ich krewni.

Uroczystości odbyły się dzisiaj (24 kwietnia br.). Rozpoczęto je odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie odprawiono mszę świętą w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie młodzież zaprezentowała część artystyczną, poświęconą pamięci Stanisławy Leszczyńskiej – położnej i więźniarki obozu Auschwitz-Birkenau, która opisała swoje przeżycia w „Raporcie położnej z Oświęcimia”.


Następnie odbył się Apel Pamięci zakończony salwą honorową. Zwieńczeniem uroczystości było złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym ofiary obozu. Obchody zorganizowała Gmina Dębica przy wsparciu m.in. Powiatu Dębickiego, który reprezentowali Starosta Piotr Chęciek, Wicestarosta Adam Pieniążek oraz Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Anna Mazur.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

  • 09 Cze
    IV Zawody Wędkarskie o Puchar Starosty Dębickiego na łowiskach wędkarskich TC DĘBICA (Al. JP II w Dębicy), godz. 7:00. All Day

  • 29 Cze
    Ogólnopolski Spływ Kajakowy "WISŁOKA 2019" - start przy tamie w Dębicy, godz. 11:00. All Day

  • 07 Lip
    V Otwarte Mistrzostwa Powiatu Dębickiego w Kolarstwie Górskim w Konkurencji XC na stoku narciarskim w Stobiernej, godz. 10:00. All Day

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych wyłącznie do celów statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia.

  Akceptuję politykę cookies na tej stronie