rozmiar czcionki
A- A A+
szukaj
Polish Belarusian Czech English French German Italian Lithuanian Norwegian Russian Slovak Spanish Swedish Ukrainian
tryb ekranu

logon

mini26 sierpnia br. (niedziela) odbędą się obchody 74. rocznicy akcji „Burza” i bitwy na Kałużówce – największej partyzanckiej bitwy w ramach akcji „Burza” w 1944 r. Uroczystości organizowane są w hołdzie walczącym o wolną Ojczyznę. Obchody od lat cieszą się dużym zainteresowaniem i stanowią żywą lekcję historii. Patronat Honorowy nad patriotyczno-religijnym wydarzeniem objął Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK.


Program uroczystości:
•    godz. 9.30, pomnik przy drodze Braciejowa - Południk - złożenie kwiatów przez weteranów Armii Krajowej i delegacje organizatorów,
•    godz. 10.00, polana Kałużówka /w razie intensywnych opadów deszczu kościół w Gumniskach/ - msza święta w intencji Ojczyzny, hymn państwowy, apel pamięci, salwa honorowa, złożenie wieńców i wiązanek kwiatów, wykłady historyczne, spotkanie pokoleń (wspomnienia kombatantów, grochówka).

 

Główni organizatorzy obchodów: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Środowisko 5 Pułku Strzelców Konnych AK w Dębicy, Powiat Dębicki, Miasto Dębica, Gmina Pilzno, Gmina Dębica, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Dębica, Publiczna Szkoła Podstawowa w Gumniskach, Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Gumniskach.

 

Osoby, które chcą uczestniczyć w obchodach, mogą skorzystać z bezpłatnego autokaru MKS. Zostanie on podstawiony na Placu Solidarności o godz. 8.50, odjazd zaplanowano na godz. 9.00, po drodze ok. godz. 9.15  zatrzyma się on jeszcze przy szkole w Gumniskach. Powrót - wyjazd po zakończeniu uroczystości ok. godz. 12.45.

 

Dodatkowo na trasie od pierwszego parkingu za leśną rogatką przy drodze Braciejowa – Południk do ostatniego przed Polaną Kałużówka w godz. 9.00 do 10.00,  co piętnaście minut będzie kursował bezpłatny bus.

 

ZOBACZ PLAKAT

256478745l-10Ponad 29 mln zł będzie kosztować realizacja inwestycji Zarządu Dróg Powiatowych w Dębicy pod nazwą „Budowa mostu przez rzekę Wisłokę w ciągu drogi powiatowej nr 1290R Dębica – Straszęcin – Grabiny wraz z dojazdami”. 25 lipca br. nastąpiła uroczysta inauguracja inwestycji.

- To zadanie stanowi drugi etap budowy łącznika węzła zachodniego autostrady a4. Na most udało nam się zdobyć 15 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Będziemy zabiegać o kolejne środki zewnętrzne, m.in. od Ministra Infrastruktury - mówi Mateusz Pasek, Wicestarosta Powiatu Dębickiego.

Dodaje, że ma nadzieję, iż za sprawą nowego mostu tereny inwestycyjne w gminie Żyraków będą się cieszyć większym zainteresowaniem. - Znajduje się tutaj ponad 38 hektarów Skarbu Państwa, które odpowiednio zagospodarowane mogą posłużyć do stworzenia nowych zakładów pracy, a co za tym idzie, nowych miejsc pracy dla mieszkańców całego powiatu – podkreśla Mateusz Pasek.

- Realizacja inwestycji potrwa do maja 2019 roku. Oznacza ogromne ułatwienia dla wszystkich kierowców, przede wszystkim dla przewoźników, bo nośność starego mostu wynosiła 15 ton, a nowy most będzie bez ograniczeń – zaznacza natomiast Starosta Andrzej Reguła.

Przetarg na wykonanie zadania wygrało będzińskie konsorcjum firm: AZI-BUD Sp. z o.o. oraz Przedsiębiorstwo Wielobranżowe BANIMEX Sp. z o.o. 

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

524ll-5Kilkudziesięciu funkcjonariuszy z powiatu dębickiego odebrało dziś (20 lipca br.) awanse i odznaczenia. Okazją do wręczenia nominacji na wyższe stopnie policyjne były Powiatowe Obchody Święta Policji, które odbyły się na sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Dębicy. Wyróżnionym gratulowali m.in. Starosta Dębicki Andrzej Reguła oraz insp. Paweł Filipek, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie.


- Mundurowym oraz pracownikom cywilnym dziękujemy za codzienną pracę, profesjonalizm i efektywne działania na rzecz uzyskiwania coraz lepszych wyników w zwalczaniu i zapobieganiu przestępczości – mówił podczas uroczystości Starosta Reguła.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

abcCelem portalu jest pokazanie często trudnych tematów związanych z budownictwem w sposób prosty. Jeżeli szukasz informacji o budowie lub remoncie domu w części Praktyczny poradnik inwestora znajduje się grafika budynku. Możesz na niej znaleźć informacje co trzeba zrobić, aby np. wymienić okna lub ocieplić budynek.

 

ZOBACZ INFORMACJĘ

 

cznik-zachd-dron-3Ponad 4 mln złotych otrzymał Powiat Dębicki z Ministerstwa Infrastruktury na budowę zachodniego łącznika autostrady A4. - Zaangażowanych w tę sprawę było bardzo dużo osób. Zwracaliśmy się do posłów, senatorów, do ministerstwa.  Bardzo pomogli nam radni Stanisław Przetacznik oraz Aleksander Reguła. Obaj panowie skutecznie lobbowali w tym temacie - mówi Wicestarosta Mateusz Pasek.


Inwestycja, która zakłada powstanie nowej drogi oraz dwóch rond, ma być gotowa we wrześniu bieżącego roku. Jej całkowity koszt to 22 mln złotych. – Już wcześniej pozyskaliśmy blisko 15 mln dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego oraz 1,5 mln zł z budżetu Sejmiku Województwa Podkarpackiego – podkreśla Starosta Andrzej Reguła.


Jednocześnie Powiat nadal stara się dodatkowe pieniądze na budowę mostu na Wisłoce, który ma stanowić drugą część łącznika zachodniego. Koszt budowy przeprawy oszacowano na blisko 29 mln zł. Na ten cel Powiat Dębicki zdobył już z RPO Województwa Podkarpackiego 15 mln zł. Termin zakończenia prac wyznaczono na 15 maja 2019 roku.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

sesjaOBWIESZCZENIE o zwołaniu XLIX Sesji Rady Powiatu Dębickiego, która odbędzie się w dniu 19 lipca 2018 r. (czwartek) o godz. 13:00 w sali posiedzeń Rady Powiatu Dębickiego przy ul. Parkowej 28 w Dębicy.

 

 

 

854796541-24Po raz kolejny do Gumnisk w gminie Dębica zjechali poszukiwacze cennego kruszcu. Wczoraj (8 lipca br.) odbyły się tutaj XII „Mistrzostwa Podkarpacia w Płukaniu Złota”. Imprezie towarzyszyły m.in. turniej rycerski, teatr ognia oraz koncert zespołu „Rompey”.


W zawodach, w kategorii „Złoty Powiat”, wystartowała czteroosobowa reprezentacja Starostwa Powiatowego w Dębicy w składzie: Starosta Andrzej Reguła, Piotr Niedbalec – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Łukasz Pilch – Dyrektor Wydziału Komunikacji oraz Paulina Sroka-Krzemień z Wydziału Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji.

 

Dębicka drużyna zajęła pierwsze miejsce, zdobywając nagrodę przechodnią: złotą buławę, którą będzie bronić w przyszłorocznych mistrzostwach. Otrzymała również ekskluzywny zegarek firmy „Górecki” (sponsora imprezy), który zwycięzcy przekazali na rzecz akcji charytatywnej dla dzieci niepełnosprawnych z gminy Dębica. Zawodnicy Starostwa okazali się lepsi w poszukiwaniu drobinek złota od przedstawicieli Powiatu Strzyżowskiego (II lokata) oraz Urzędu Miasta w Rzeszowie (III miejsce).

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

pfronW związku z uruchomieniem przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych programu „Zajęcia klubowe w WTZ”, Starosta Powiatu Dębickiego informuje, że wnioski o dofinansowanie w ramach ww. programu przyjmowane będą w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Dębicy ul. Parkowa 28, 39-200 Dębica.

 

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie PCPR: http://www.pcprpowiatdebicki.pl oraz w siedzibie PCPR lub pod nr. tel (14) 680 31 21.

87541245-24Terrorysta, przetrzymywany zakładnik, podłożone ładunki wybuchowe i ewakuacja budynku Starostwa Powiatowego w Dębicy. Tak wyglądały dzisiejsze (27 czerwca br.) ćwiczenia obronne pn. „Osiąganie wyższych stanów gotowości obronnej oraz realizacja przedsięwzięć wynikających z planów operacyjnych funkcjonowania powiatów i gmin w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa w czasie wojny" pod kryptonimem „Akacja 2018”.


Efektem negocjacji było uwolnienie zakładniczki i zatrzymanie zamachowca. Ćwiczenia stanu gotowości obronnej prowadzone były równolegle również na moście kolejowym na rzece Wisłoce oraz w Pilźnie. Miały na celu doskonalenie procedur obowiązujących w sytuacjach zagrożenia. Takie treningi pozwalają wychwycić wszelkie niedociągnięcia i błędy, aby uniknąć ich w przyszłości, w przypadku realnego wystąpienia niebezpieczeństwa.


W akcji, zorganizowanej przez Starostwo Powiatowe w Dębicy, wzięli udział m.in. mundurowi z Komendy Powiatowej Policji, Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej oraz 33. Batalionu Piechoty Lekkiej Wojsk Obrony Terytorialnej w Dębicy.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

ZDJĘCIA udostępnine przez DĘBICA.TV

ZOBACZ FILM

8564789-5Większość radnych zagłosowała dzisiaj (26 czerwca br.) za udzieleniem absolutorium Zarządowi Powiatu Dębickiego z tytułu wykonania budżetu za 2017 rok. Wcześniej udzielenie absolutorium pozytywnie zaopiniowała Komisja Rewizyjna Rady Powiatu, pozytywną opinię wydała w tej sprawie również Regionalna Izba Obrachunkowa w Rzeszowie.

Zobacz FILM prezentujący wybrane inwestycje realizowane przez Powiat Dębicki w 2017 i 2018 roku.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

  • 23 Paź
    IX Wojewódzki Rajd Pieszy GRUDNA 2018 dla dzieci z upośledzeniem umysłowym, start przy Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Głobikowej, godz. 9:00. All Day

  • 25 Paź
    II Festiwal im. Zbigniewa Warchoła w Domu Kultury "Kosmos" w Dębicy, godz. 11:00. All Day

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych wyłącznie do celów statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia.

  Akceptuję politykę cookies na tej stronie