rozmiar czcionki
A- A A+
szukaj
Polish Belarusian Czech English French German Italian Lithuanian Norwegian Russian Slovak Spanish Swedish Ukrainian
tryb ekranu

logon

021 02Trwają prace remontowe na ulicy Świętosława, które są kolejnym etapem przebudowy na tej najdłuższej ulicy w Dębicy. W roku ubiegłym na odcinku 0,5 km została wykonana kanalizacja deszczowa, chodnik i poszerzono jezdnię. Na długości 1 km położono nową nawierzchnię asfaltową, a także odnowiono pobocza i zjazdy. Prace te były wykonane na odcinku od ulicy Wierzbowej do Kosynierów Racławickich. Na realizację inwestycji w 2013 roku powiat przeznaczył 705 tys. zł.

 

Obecnie trwają prace modernizacyjne na kolejnym tym razem ponad 850 metrowym odcinku ulicy Świętosława - od ulicy Kosynierów Racławickich do wiaduktu kolejowego w rejonie skrzyżowania z ulicą Mościckiego. Przebudowa polega na sfrezowaniu starej i położeniu nowej nawierzchni bitumicznej składającej się z warstwy profilowej i warstwy ścieralnej wzmocnionej geokompozytem (specjalną siatką z włókniny). Na całej długości przebudowywanej ulicy zostanie poprawione odwodnienie poprzez regulację 18 kratek i dodatkowe zamontowanie 10 nowych. Modernizacji zostaną poddane chodniki, w których zostaną wymienione krawężniki, obrzeża, a płyty chodnikowe zastąpi kostka brukową.

019 01Katolickie Centrum Edukacji KANA wspólnie z Parafią pw. Matki Bożej Anielskiej w Dębicy zapraszają na pierwszy wykład otwarty zatytułowany „Czym jest Katolicka Nauka Społeczna. Propedeutyka KNS”. Temat przedstawi ks. prof. dr hab. Ireneusz Stolarczyk, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. W przeddzień wyborów samorządowych, pozostając w atmosferze radości z niepodległej ojczyzny, serdecznie zapraszamy na pierwszy wykład otwarty poświęcony zagadnieniom społecznym, a ściślej wprowadzeniu do Katolickiej Nauki Społecznej.

 

Wykład odbędzie się w piątek 14 listopada br. o godzinie 18:30 w dolnym kościele pw. Ducha Świętego w Dębicy. Dobro wspólne polega na poszanowaniu praw i obowiązków osoby ludzkiej oraz na tworzeniu takich warunków życia społecznego, gospodarczego i politycznego, w których ludzie mogą pełniej osiągać własną doskonałość – rozwój integralny. Natomiast troska o dobro każdej osoby ludzkiej jako podstawowe dobro wspólne jest zadaniem zarówno Kościoła jak również Państwa. Zagadnienia związane ze stanowiskiem Kościoła Katolickiego w kwestiach społecznych przybliży ks. prof. dr hab. Ireneusz Stolarczyk, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego JP II.

03Polska Akcja „Sprzątanie Świata” - Turysto! Szanuj środowisko - Ład i porządek w lasach” na terenie powiatu dębickiego odbyła się w dniach 22 - 30 września  2014 roku. Do Akcji Sprzątania Świata 2014 tak jak w latach poprzednich przystąpiło Starostwo Powiatowe w Dębicy (koordynator powiatowy), Nadleśnictwo Dębica i gminy naszego powiatu.

 

Powiatowa akcja „Ład i porządek w lasach” jest częścią Akcji Sprzątania Świata w powiecie dębickim. W akcji wzięły udział dzieci, młodzież szkolna ze szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z terenu powiatu, sympatycy akcji. Akcję wspomagali nauczyciele, pracownicy urzędów, instytucji, oraz wiele osób każdego roku pomagających bezinteresownie w przebiegu akcji.

Marszałek w Starostwie14 października 2014 r, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl zorganizował spotkanie z przedstawicielami samorządu terytorialnego ws. budowy drogi S-19 na terenie Województwa Podkarpackiego oraz budowy łączników do autostrady A4.

 

W spotkaniu uczestniczyli: Marszałek Województwa Podkarpackiego - Władysław Ortyl, Poseł na Sejm RP - Jan Warzecha, Z-ca Dyrektora ds. inwestycji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Rzeszowie - Wiesław Sowa, Dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich - Adam Maternia, Dyrektor Departamentu Dróg i Publicznego transportu Zbiorowego - Lesław Korniak, Dyrektor Podkarpackiego Biura Planowania Przestrzennego - Renata Drążek.

00012 mln 300 tys. zł – tyle kosztowała Powiat Dębicki przebudowa ulicy Rzeszowskiej od ulicy Kościuszki do Tysiąclecia. Na 1,5 km odcinku jezdni oraz czterech zatokach autobusowych położona została nowa nawierzchnia. Stare popękane, pełne nierówności płyty chodnikowe zamieniono na nowe eleganckie chodniki wykonane z kolorowej kostki brukowej. Dopełniając estetyki ulicy pasy zieleni pokryto białym drobnym grysem, posadzono 10 szt drzewek szczepionego klonu i obsadzono krzewami zimozielonymi.
    (…) Miejsca parkingowe i zjazdy do posesji wyłożono czerwoną kostką brukowa stosując w tych miejscach specjalną wzmocniona podbudowę. Ze względu na rosnącą ilość samochodów osobowych jak również wynikające z tego potrzeby zmotoryzowanych, ilość miejsc do parkowania wzrosła po przebudowie trzykrotnie. Na skrzyżowaniu ul. Rzeszowskiej z ul. Robotniczą i ul. Karłowicza zamontowana została nowoczesna sygnalizacja z użyciem kamer, sterowana w taki sposób, by zapewnić optymalną płynność ruchu. (…) - komentuje Władysław Bielawa Starosta Powiatu.
    Do wykonania nowego wibroakustycznego oznakowania jezdni wykorzystano białą masę grubowarstwową.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

0001W dniu 30 września 2014 r. w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Dębicy odbyła się uroczystość przekazania dębickim strażakom średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego GBA 2,5/28 do ograniczania stref skażeń.

 

W uroczystości uczestniczyli Podkarpacki Komendant Wojewódzki. - nadbrygadier Bogdan Kuliga oraz Starosta Powiatu Dębickiego - Władysław Bielawa. Podczas uroczystości Komendant Powiatowej Straży Pożarnej - st. bryg. Wojciech Buszek dziękował im za finansowe wsparcie zakupu tego nowoczesnego, a w szczególnych okolicznościach, tak niezbędnego samochodu. Nadbrygadier Bogdan Kuliga oraz Władysław Bielawa wraz ze słowami podziękowania odebrali z rąk Komendanta pamiątkowe statuetki.

014 05Na odcinku długości ok. 2 km wyremontowano drogę powiatową Dębica-Straszęcin-Grabiny-Czarna w miejscowości Głowaczowa. Odcinek ten stanowi najkrótsze połączenie komunikacyjne Dębicy z Czarną. Zakres prac obejmował przede wszystkim wykonanie wzmocnienia i odnowy istniejącej już nawierzchni bitumicznej, uzupełnienie poboczy, przebudowę zjazdów, remont przepustów drogowych, odtworzenie i oczyszczenie przydrożnych rowów oraz uzyskanie normatywnych parametrów geometrycznych drogi.

 

„(...) Przebudowywany odcinek drogi miał nawierzchnę asfaltową pełną nierówności, wybojów, załomów i zagłębień. Był w bardzo złym stanie technicznym. Powstałe na niej ubytki mogły prowadzić do groźniejszych uszkodzeń, a w konsekwencji do zniszczenia konstrukcji jezdni (...)” - mówi Władysław Bielawa - Starosta Dębicki.

013 04Mieszkańcy Nagawczyny mogą korzystać już z nowego odcinka chodnika wzdłuż drogi powiatowej Nagawczyna – Stasiówka.

 

W okresie wakacyjnym dotychczasowy chodnik został doprowadzony aż do końcowego przystanku MKS–u linii 4. Chodnik o szerokości 1,5 m wydłużono o kolejne 356 m. Na całej jego długości jezdnię poszerzono o 0,5 m. “W zakresie podjętej inwestycji zainstalowana została także kanalizacja deszczowa, co niewątpliwie da się odczuć w przyszłości podczas obfitych opadów. Dotychczas ulewne deszcze powodowały, że jezdnią płynęła woda zagrażając okolicznym domostwom” - mówi Starosta Powiatu Dębickiego – Władysław Bielawa.

 

Roboty przy budowie chodnika zostały już zakończone, ich odbiór przewidziano na 12 września br. Powiat Dębicki wydatkował na inwestycję 154 tys. zł.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

012 03Do końca września potrwają prace przy budowie chodnika na drodze powiatowej Dębica – Stasiówka, a konkretnie wzdłuż ulicy Wielopolskiej w Dębicy od cmentarza komunalnego do lasu.

 

(...)Wybudowanie chodnika zwiększy bezpieczeństwo pieszych, którzy na pewnych odcinkach  poruszając się wzdłuż ulicy byli zmuszeni korzystać z jezdni lub też zatrzymywać się przy krawędzi skarpy gdy w ruchu pojawił się samochód. Wykonanie zaplanowanych prac możemy na dzień dzisiejszy określić na ponad 70%. Nowy chodnik z kostki brukowej finalnie będzie mieć 600 m długości i 1,5 m szerokości. Do 6 m poszerzono jezdnię na całej długości chodnika. Niezbędnym, ze względu na brak płaskiego pobocza stało się zebranie części skarpy i wykonanie tzw. muru odporowego zabezpieczającego ją przed ewentualnym osunięciem spowodowanym przez intensywne opady deszczu lub topniejącego śniegu (...) - mówi Starosta Władysław Bielawa.

 

Koszt tego przedsięwzięcia wynosi 450 tysięcy zł i jest finansowany po połowie przez Powiat Dębicki i Miasto Dębica.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

011 01Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Brzostku – Kleciach jest jedyną szkołą ponadgimnazjalną Powiatu Dębickiego, która swoją ofertę edukacyjną kieruje do uczniów zainteresowanych mechanizacją rolnictwa i zawodów rolnictwu pokrewnych. Właśnie ze względu na specyfikę działalności oraz posiadanie odpowiedniego parku maszynowego i bazy narzędziowej celowym stało się monitorowanie obiektów szkolnych i infrastruktury terenu, na którym oprócz budynku szkoły z salą gimnastyczną usytuowane są warsztaty szkolne, plac manewrowy i boisko sportowe. Podjęto zatem prace zmierzające do ogrodzenia rozległego terenu szkoły.

  • 20 Wrz
    Jubileusz 50-lecia Zespołu Szkół nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Dębicy, odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku szkoły, godz. 8:30. All Day

  • 07 Paź
    XX DNI SZTUKI - Europejska Noc - Gala Koncertowa, DK Kosmos w Dębicy, ul. Lisa 3, godz. 18:00. All Day

  • 14 Paź
    XX DNI SZTUKI - Recital Beaty Czerneckiej "ZOL ZAJN", DK Kosmos w Dębicy, ul. Lisa 3, godz. 18:00. All Day

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych wyłącznie do celów statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia.

  Akceptuję politykę cookies na tej stronie