rozmiar czcionki
A- A A+
szukaj
Polish Belarusian Czech English French German Italian Lithuanian Norwegian Russian Slovak Spanish Swedish Ukrainian
tryb ekranu

logon

24 kwietnia 2014 roku, Msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem JE. Ks. Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża w kościele Miłosierdzia Bożego zainicjowała rocznicowe obchody  Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy. Właśnie minęło 75 lat od chwili powstania tej niekwestionowanej nestorki szkolnictwa zawodowego w powiecie dębickim. Na urodziny „Mechanika” licznie przybyli zaproszeni goście, między innymi - Alicja Wosik – Wicewojewoda Podkarpacki, Wicekurator - Antoni Wydro, przedstawiciele parlamentarzystów - dyrektorzy biur poselskich, samorządowcy, duchowni, przedsiębiorcy współpracujący ze szkołą, absolwenci szkoły i uczniowie.

 

   Starosta Powiatu Dębickiego w swoim wystąpieniu przypomniał historię powstania ZSZ nr 1 i jej sukcesywny rozwój: - „(…) Powołana została do życia jako odpowiedź na potrzeby kadrowe prężnie rozwijającego się Centralnego Okręgu Przemysłowego obok Szkoły Przysposobienia Kupieckiego, dzisiejszego Zespołu Szkół Ekonomicznych.
   Dziś Zespół Szkół Zawodowych nr 1 to jedna z sześciu szkół zawodowych powiatu  dębickiego, szkoła która przez cały, 75 – letni okres funkcjonowania, była wierna swemu zasadniczemu nurtowi kształcenia młodzieży w kierunkach technicznych. Przez wiele dziesiątków lat z jej murów wychodzili świetnie przygotowani fachowcy, znajdujący zatrudnienie na lokalnym rynku pracy lub z powodzeniem podejmujący dalsze kształcenie. Do dziś szkoła zajmuje znaczące miejsce na mapie edukacyjnej powiatu, choć obecnie, w obliczu ogromnych zmian w życiu gospodarczym, przygotowuje swych uczniów w kierunkach kształcenia, które bardziej odpowiadającym aktualnym, współczesnym potrzebom. Dyrekcja szkoły oraz grono pedagogiczne, przystosowując się do zmienionych warunków i oczekiwań zewnętrznych, z konsekwencją wypracowują nowe wzorce działania.
   W ofercie edukacyjnej pojawiają się kierunki kształcenia, uwzględniające zarówno aspiracje, zainteresowania i potrzeby młodego pokolenia, jak również wciąż zmieniający się rynek pracy. Systematyczne wdrażanie nowych programów nauczania, innowacji pedagogicznych, atrakcyjnych metod i form kształcenia oraz ciągłe mobilizowanie uczniów, poprzez ich udział w różnorodnych konkursach, przynoszą oczekiwane rezultaty. Rozwiązaniem wręcz wzorcowym, uhonorowanym I nagrodą w Ogólnopolskim Konkursie „Szkoła dla rynku pracy” w obszarze budownictwa - instalacji budowlanych, jest funkcjonowanie klas pod patronatem firmy VENTOR, a od niedawna także firmy TABOR. Prowadząc klasy patronackie jesteście Państwo prekursorami powrotu do dawnych, sprawdzonych rozwiązań ścisłej współpracy szkół zawodowych z pracodawcami oraz nauki zawodu w nie tylko w szkolnych warsztatach(...)”


   Powiat Dębicki jako organ prowadzący dla szkół ponadgimnazjalnych dba o rozwój bazy  placówki inwestując nieustannie w modernizację budynków oraz doposażanie specjalistycznych pracowni zawodowych w najnowocześniejsze urządzenia.
   
   - (…) Symptomatycznym jest, że Jubileusz szkoły przypada na kilka dni przed kanonizacją jej patrona - Jana Pawła II. W dobie ciągłych poszukiwań autorytetów moralnych sylwetka tak wielkiego Polaka, przyjaciela młodzieży i wiernego orędownika ich spraw, z pewnością stanowi ponadczasowy fundament oddziaływań wychowawczych szkoły.
   Niech dzisiejszy Jubileusz będzie sposobnością wyrażenia uznania za kształtowanie wizerunku szkoły bogatej w tradycje, a jednocześnie na wskroś nowoczesnej. Składam serdeczne podziękowania dyrekcji, nauczycielom oraz pracownikom administracji - dziękuję Państwu za troskę o losy szkoły. Całej społeczności szkolnej życzę, by każdy dzień był pełen chęci do podejmowania nowych wyzwań. Nauczycielom życzę sukcesów i satysfakcji z codziennej, trudnej i odpowiedzialnej pracy oraz wytrwałości w budowaniu szkoły otwartej na marzenia i potrzeby młodych, opartej na poszanowaniu indywidualności każdego ucznia (…)”
- zakończył swoje wystąpienie Władysław Bielawa.

Część oficjalną zamknął okolicznościowy występ przygotowany przez uczniów szkoły.

 

Zobacz zdjęcia

Fundacja Kultury Chrześcijańskiej Znak serdecznie zapraszamy na bezpłatne, trzydniowe szkolenie organizowane w ramach projektu współfinansowanego ze środków MSZ pt. „Efektywne przekazywanie polskich doświadczeń”, którego celem jest wzmocnienie potencjału i kompetencji polskich organizatorów wizyt studyjnych z różnych sektorów.

Na szkolenia zapraszamy:
- pracowników i wolontariuszy organizacji pozarządowych zajmujących się organizacją wizyt studyjnych bądź chcących współpracować z krajami w okresie transformacji w zakresie przekazywania polskich doświadczeń,
- pracowników jednostek samorządowych, instytucji kultury i jednostek badawczych zajmujących się organizacją wizyt studyjnych bądź chcących współpracować z krajami w okresie transformacji w zakresie przekazywania polskich doświadczeń,
- przedstawicieli instytucji państwowych (np. policja) zajmujących się organizacją wizyt studyjnych bądź chcących współpracować z krajami w okresie transformacji w zakresie przekazywania polskich doświadczeń,
- nauczycieli zajmujących się w swojej pracy współpracą z krajami w okresie transformacji w zakresie przekazywania polskich doświadczeń.

Miejsce i termin szkolenia: Kraków, do wyboru 3 terminy: 23-25 czerwca 2014 lub 19-21 września 2014 lub 24-26 września 2014.

Zasady zdrowego odżywiania – to hasło rzec by można, ma tyle zasad ilu autorów. Jedni mówią że chudo - bez mleka i śmietany, inni po wegetariańsku, jeszcze inni, że tłusto - bo tłuszcz też potrzebny albo że tylko dieta śródziemnomorska; owoce, warzywa, pięć razy dziennie, zgodnie z grupami krwi itd. itd. Zdrowe odżywianie jest bardzo ważne, a w dzisiejszych czasach to wręcz konieczność, z zachowaniem oczywiście zdrowego rozsądku. Konieczność dlatego, że w dzisiejszym szybkim świecie zjadamy byle co, byle gdzie. Żywienie współczesne jest szybkie, pożywienie jest wielokrotnie przetwarzane, podgrzewane, konserwowane, z półproduktów czyli martwe tzn. pozbawione witamin, minerałów, dobrych tłuszczy, białek, węglowodanów – tego co jest nam potrzebne do prawidłowego funkcjonowania.

13 maja 2014 roku, w sali sesyjnej Rady Powiatu Dębickiego odbyła się konferencja pt. „ Zdrowe odżywianie – moda czy konieczność?”, której pomysłodawcą byli Starosta Władysław Bielawa i Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu Dębickiego na czele której stoi Pani Elżbieta Mika.

 

Z obszerną tematyką zagadnienia zaznajamiali uczestników zaproszeni prelegenci:
- Zofia Kania – PSS SPOŁEM- Dębica
„Tradycja i smak pieczywa produkowanego w PSS „SPOŁEM”
- Marcin Korzec – kierownik hurtowni MLEKOVITA oddział Trzebownisko
„Mlekovita a zdrowie”
- Fryderyk Kapinos – Firma TAURUS
„Produkty tradycyjne i regionalne Firmy TAURUS
- Lucyna Samborska – Apteka MELISA
„Zioła jako ważny element zdrowego odżywiania”
- Magdalena Depa – Apetyt na Piękno MEDICAL SPA w Tarnowie
„Wpływ racjonalnego odżywiania na samopoczucie, urodę i zdrowie”

Podczas konferencji, w której licznie udział wzięli członkowie stowarzyszeń i Kół Gospodyń Wiejskich z całego Powiatu Dębickiego, degustowano tradycyjne, zdrowe produkty i wykonywano wszystkim chętnym pomiar składu ciała.

  • 19 Lip
    XLIX Sesja Rady Powiatu Dębickiego w siedzibie Starostwa Powiatowego w Dębicy, ul. Parkowa 28, sala sesyjna - IV piętro, godz. 13:00. All Day

  • 26 Sie
    74. Rocznica Akcji "BURZA" i Bitwy na Kałużówce na polanie Kałużówka, godz. 9:30. All Day

  • 02 Wrz
    Dożynki Powiatowe na boisku szkolnym przy ZS w Jodłowej, godz. 17:00. All Day

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych wyłącznie do celów statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia.

  Akceptuję politykę cookies na tej stronie