rozmiar czcionki
A- A A+
szukaj
Polish Belarusian Czech English French German Italian Lithuanian Norwegian Russian Slovak Spanish Swedish Ukrainian
tryb ekranu

logon

DSCF3722Złoty Jubileusz oraz Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną świętował 19 maja br. Zespół Szkół Specjalnych w Dębicy. Obchody rozpoczęły się nabożeństwem w Kościele pw. Ducha Św. Uroczysta gala odbyła się natomiast w Domu Kultury „Kosmos”, gdzie organizatorzy podsumowali 50 lat działalności placówki i podziękowali darczyńcom oraz przyjaciołom szkoły za ich przychylność.

 

- Składamy wyrazy uznania za odkrywanie w młodych ludziach ich zdolności i pasji oraz za szczególną troskę o potrzeby uczniów – gratulował  pracownikom ZSS Starosta Andrzej Reguła. Poinformował również, że Powiat dokłada wszelkich starań, aby w niedługim czasie szkoła przeprowadziła się do budynku na terenie dawnej jednostki wojskowej w Dębicy, gdzie zostaną zapewnione optymalne warunki do nauki i rozwoju dzieci i młodzieży.

 

Po części oficjalnej, wychowankowie ZSS wystąpili w programie artystycznym, a następnie pokrojono jubileuszowy tort. Spotkanie zakończono piknikiem pełnym atrakcji: odbywały się gry, zabawy, konkursy, nie zabrakło też biesiadowania przy grillu.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

dziennStarostwo Powiatowe, PTVR i II LO współorganizują od kilku lat Powiatowy Konkurs Dziennikarski. W tym roku uczestnicy wypowiadali się na jeden z dwóch tematów: Dębiczanin, który miał wpływ na rozwój lub promocję naszego miasta i regionu. oraz Czy politycy, samorządowcy są autorytetem dla młodego pokolenia?

 

Jury po długich debatach przyznało następujące nagrody:
na poziomie szkół średnich:
I miejsce Gabrieli Mróz za pracę pt.: "To nie tylko pieniądze",
II  miejsce ex quo Katarzynie Kos za artykuł pt.: "Polityk autorytetem - czy to jest możliwe?" i Gabrieli Plucie za tekst pt.: "Nowe autorytety",
III miejsce Justynie Berlik – za pracę pt.: "W polityce głupota nie stanowi przeszkody", czyli o wpływie "brudnej polityki na irracjonalną, fanatyczną część młodzieży”, opiekunem prac licealistek jest p. Grzegorz Zych.
W tej kategorii przyznano również wyróżnienie Katarzynie Pawełko z Warsztatów Terapii Zajęciowej (opiekun p. Lucyna Macon).

20160510 105707Blisko 160 blatów meblowych firma Kronospan HPL sp. z o.o. sprezentowała popularnemu „Mechanikowi” w Dębicy. Dzięki hojności przedsiębiorstwa, uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 będą doskonalić swoje umiejętności stolarskie przy wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów. Spółka deklaruje chęć stałej współpracy ze szkołą – jest zainteresowana objęciem patronatu nad kierunkami kształcenia związanymi z automatyką przemysłową oraz grafiką komputerową.

 

Kronospan HPL to uznany w Polsce i za granicą producent laminatów dekoracyjnych HPL, płyt kompaktowych oraz obrzeży meblowych, który aktualnie rozwija swoją działalność również w kierunku wielkoformatowego druku na płytach elewacyjnych HPL.

cupUczniowie Zespołu Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Dębicy zajęli III miejsce w krajowej edycji konkursu Imagine Cup. Wielki finał odbył się w 13 kwietnia 2016 r. w Warszawie w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego. Sukces jest tym większy, że jest to największy na świecie konkurs technologiczny dla studentów. Organizowany jest przez firmę Microsoft w trzech kategoriach: Innovation, Games i World Citizenship. W tej ostatniej startował team TechnoZONE z naszej szkoły w składzie: Artur Czernia (kl. 3aT), Patryk Ciebień (2aT), Mateusz Siwula (4cT) i Aleksander Ironside (4aT).

 

Drużyna z „Kwiatka” zaprojektowała i wykonała mobilny system bezpieczeństwa kierowcy – Anti-Collision Car System możliwy do zamontowania w każdym samochodzie. Wykorzystali do tego celu wykonany przez siebie sterownik elektroniczny, czujniki laserowe i ultradźwiękowe oraz napisaną na smartfon lub tablet aplikację. Czujniki ostrzegają kierowcę przed zderzeniami i zablokowaniem drogi innym pojazdom. Natomiast kamera smartfonu rozpoznaje pasy ruchu. Jeśli kierowca zaśnie, system wszczyna alarm po niezamierzonym przekroczeniu linii na jezdni. W razie wypadku system automatycznie zawiadamia o tym fakcie służby ratownicze przesyłając na numer ratunkowy 112 koordynaty GPS zdarzenia oraz wykonując połączenie głosowe.

 

Zwieńczeniem konkursu była gala finałowa na dużej scenie przy wielkiej publiczności, podczas której zespoły walczyły o miejsca na podium. Zajmując III miejsce, nasz team zostawił w tyle wiele wyższych uczelni. Żadna drużyna ze szkoły ponadgimnazjalnej jeszcze nigdy nie zaszła w tym konkursie tak wysoko.

 

ZOBACZ FILM

Żródło: TVN

10 09Uczennice II LO im. Ks. Jana Twardowskiego wzięły udział w obchodach 71. rocznicy wyzwolenia kobiecego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück w Niemczech.

 

W ramach projektu IPN O tym nie można zapomnieć… Spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów uczniowie II LO w poprzednich latach spotykali się z byłymi więźniarkami hitlerowskiego obozu w Ravensbrück, a także z zesłańcami z Sybiru i nagrywali z nimi wywiady.

 

W sobotę, 16 kwietnia w tzw. Garażach na terenie byłego obozu miała miejsce prezentacja zwiastunów najlepszych filmów, a w niedzielę 17 kwietnia odbyły się uroczystości upamiętniające wyzwolenie obozu.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

Zdjęcia udostępnione przez II LO Dębica

jutrzenka2Podkarpackie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Uzależnionym i ich Rodzinom „Jutrzenka” w Dębicy zaprasza do udziału w profilaktycznym programie słowno-muzycznym „Dopóki masz wybór” w wykonaniu duetu „Tu i Teraz” Piotr Nagiel i Marcin Kołdra. Przedsięwzięcie jest skierowane do młodzieży w wieku 10 - 18 lat, jego realizację finansuje Powiat Dębicki.

 

Termin wydarzenia: środa, 18 maja br. o godz. 10.00 w Domu Kultury „Mors” (ul. Sportowa 28 w Dębicy). Wstęp wolny. Szkoły mogą zgłaszać chęć uczestnictwa do 16 maja br. Zapisy przyjmowane są drogą mailową: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie (14 681-26-69) w dni powszednie od godz. 16.00 do 18.00. Projekt ma uświadomić młodym ludziom, jakie ryzyko wiąże się z sięganiem po alkohol i narkotyki.

 

ZOBACZ PLAKAT

P1370971Wykładowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie poprowadzili panel naukowy podczas sesji historycznej „Korzenie chrześcijaństwa w Polsce i na Litwie”. Spotkanie odbyło się wczoraj (5 kwietnia br.) w I Liceum Ogólnokształcącym im. króla Wł. Jagiełły w Dębicy. Konferencję zorganizowano z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski.

 

W sesji wzięło udział kilkudziesięciu słuchaczy, między innymi młodzież, nauczyciele, osoby duchowne oraz samorządowcy. - Chrzest Polski nie był tylko wydarzeniem religijnym. Włączył  rodzące się państwo polskie w krąg polityczno-kulturowy Europy łacińskiej. Wraz z przybyciem pierwszych misjonarzy, rozpoczął się proces przejmowania zachodnich wzorców politycznych i kulturowych – mówił w trakcie spotkania Starosta Andrzej Reguła. - Obchodzona rocznica zobowiązuje do refleksji nad znaczeniem i konsekwencjami tego doniosłego aktu dla teraźniejszości i przyszłości naszego kraju. Dlatego pragnę podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację dzisiejszej sesji.

starostwoStarostwo Powiatowe stara się o podniesienie poziomu infrastruktury w szkołach zawodowych i ogólnokształcących. - Złożyliśmy wnioski w ramach projektu „Poprawa jakości kształcenia w Powiecie Dębickim”. Będziemy również zabiegać o fundusze na rewitalizację części dawnych koszar, gdzie ma powstać nowoczesny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla uczniów szkoły specjalnej - informuje Mateusz Pasek, Wicestarosta Powiatu Dębickiego. - W tej kwestii pomaga nam pan Senator Zdzisław Pupa. Dzięki jego staraniom, odbywamy szereg spotkań w przedmiotowych tematach w Urzędzie Marszałkowskim oraz w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

 

Poprawa jakości kształcenia zawodowego ma nastąpić dzięki stworzeniu w szkołach warunków zbliżonych do tych, które panują w realnym środowisku pracy zawodowej. Przedsięwzięcie realizowane będzie w oparciu o istniejącą bazę dydaktyczną i zakłada doposażenie pracowni i warsztatów oraz zakup materiałów dydaktycznych dla 13 pracowni w czterech obiektach: Technikum nr 2 w Zespole Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego,  Technikum nr 3 w Zespole Szkół Ekonomicznych, Centrum Kształcenia Praktycznego, Technikum nr 1 oraz Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 1 w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 im. J. Pawła II w Dębicy.

logo liceumPonad 30 uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych wzięło udział w ósmej edycji Powiatowego Konkursu „Z językiem polskim za pan brat”. Polonistyczne zmagania odbyły się w I Liceum Ogólnokształcącym im. króla Władysława Jagiełły w Dębicy. Współorganizatorem przedsięwzięcia był Powiat Dębicki.


Młodzież próbowała swoich sił podczas części pisemnej i retorycznej konkursu (w dniach 17 i 22 marca br.). Umiejętności uczestników oceniało jury w składzie: pani Dorota Stępień – nauczycielka języka polskiego w I LO,  przewodnicząca komisji konkursowej, pani dr Barbara Pelczar-Białek – dyrektor Wydziału Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji w Starostwie Powiatowym oraz pani Agnieszka Majba-Pochwat – redaktor naczelna tygodnika Obserwator Lokalny.  

 

ZOBACZ WYNIKI KONKURSU

I LO DbicaJeszcze tylko niewiele ponad miesiąc pozostało maturzystom do egzaminu dojrzałości. W związku z tym nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy już po raz szósty opracowali arkusze próbnej matury w ramach popularnej na Podkarpaciu akcji „Zdaj maturę z Nowinami”.

 

Nauczyciele – egzaminatorzy Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie przygotowali próbne matury z przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego (Sylwia Szuba-Cyran) i  matematyki (Lucyna Bączek) oraz najpopularniejszych na egzaminie – biologii (Monika Kuczyńska), chemii (Krystyna Barszcz), historii (Anna Wilczyńska), wiedzy o społeczeństwie (Anna Wilczyńska) i geografii (Tomasz Kozioł).

 

Na stronie internetowej www.nowiny24.pl (w serwisie „Edukacja”) można znaleźć arkusze egzaminacyjne, modele odpowiedzi oraz filmiki z krótkimi poradami egzaminatorów dotyczącymi zasad przygotowania do danego egzaminu.  

 

Harmonogram publikacji matur próbnych: poniedziałek 21 marca – język polski, wtorek 22 marca – matematyka, środa 23 marca – chemia, biologia, czwartek 24 marca – historia, wiedza o społeczeństwie, piątek 25 marca – geografia.

  • 12 Gru
    XIII Sejmik Ekologiczny Powiatu Dębickiego „Włącz myślenie, szanuj jedzenie” w Starostwie Powiatowym w Dębicy, godz. 10.00. 00:00 to 00:00

  • 15 Gru
    Memoriał Dębickich Mistrzów - K. Lipienia, R. Świerada, A. Skrzydlewskiego na hali sportowej przy ul. Lisa 2 w Dębicy. All Day

  • 06 Sty
    VI Orszak Trzech Króli w Dębicy, plac przed Kościołem pw. Ducha Świętego, godz. 13:00. All Day

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych wyłącznie do celów statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia.

  Akceptuję politykę cookies na tej stronie