Unia Europejska
Rozmiar tekstu: -+
Dla niepełnosprawnych Dla słabowidzących Wersja graficzna Język migowy

Powiat, w którym
chce się żyć!

Konkurs na Wieniec Dożynkowy 2020 – charakterystyka zgłoszonych prac

Konkurs na Wieniec Dożynkowy 2020 – charakterystyka zgłoszonych prac

InformacjeKultura

Zapraszamy do zapoznania się z krótkimi charakterystykami poszczególnych Wieńców Dożynkowych biorących udział w konkursie ogłoszonym przez Starostwo Powiatowe w Dębicy. Opisy zostały opracowane na podstawie informacji zawartych przez twórców wieńców w kartach zgłoszeniowych do konkursu.

Głosy na poszczególne wieńce można oddawać na fanpage’u Powiatu Dębickiego (https://www.facebook.com/pg/Powiat-D%C4%99bicki-804052213070720/photos/?tab=album&album_id=1877114119097852). Trzy wieńce, które pod swoimi zdjęciami uzyskają najwięcej głosów w postaci polubień i udostęnień (liczona będzie suma), otrzymają Nagrodę Publiczności. Głosowanie potrwa do 25 września br., do godz. 14:00. (UWAGA: wydłużenie terminu głosowania: do 28.09.2020 godz. 9:00)

1. Gminny Zakład Komunalny w Brzeźnicy

Na wieńcu widnieje napis „Panie Ty jesteś źródłem żywej wody”, który nawiązuje do charakteru działalności spółki GZK w Brzeźnicy.

2. Koło Gospodyń Wiejskich w Brzeźnicy

Wieniec wykonany przez członków KGW w Brzeźnicy, ma on kształt korony, wypleciony został z pszenicy gałki. W środku korony znajdują się obrazy MB Zawadzkiej - w nawiązaniu do 100-lecia koronacji obrazu.

3. Koło Gospodyń Wiejskich w Czarnej

Wieniec został wykonany z kłosów, kwiatów i nasion. Centralnym elementem wieńca jest hostia wpisana w kontur Polski. Motyw eucharystyczny nawiązuje do programu duszpasterskiego pt. „Eucharystia daje życie”.

4. Koło Gospodyń Wiejskich w Dzwonowej

Wieniec wykonany metodą tradycyjną bez używania sztucznych dodatków, z kłosów pszenicy i pszenżyta. Przedstawia obustronne serce: na jednej stronie umieszczono obraz Matki Boskiej Częstochowskiej wyklejony kaszą kukurydzianą i grochem, na drugiej - fotografię Ojca Świętego Jana Pawła II, wyklejoną kwiatami. Postument został wyklejony źdźbłami pszenicy, w koszu znajdują się owoce. Cały wieniec udekorowano żywymi kwiatami – wśród nich są lilie symbolizujące czystość.

5. Koło Gospodyń Wiejskich w Grabinach

Wieniec w formie bogatej korony zwieńczonej orłem w koronie. Wewnątrz umieszczono kosz z warzywami, owocami i kwiatami. Podstawa udekorowana jarzębiną i ostrokrzewem.

6. Koło Gospodyń Wiejskich w Jaźwinach

Wieniec ma formę kosza, wykonano go z jęczmienia, pszenicy, żyta i owsa. Upiększony zatrwianem, lnem,  suchotnikami, jarzębiną, bukszpanem i kwiatami. Ważnym elementem jest kula - symbol świata, w którym wielu ludziom wciąż brakuje chleba.

7. Koło Gospodyń Wiejskich w Kleciach

Wieniec wykonany samodzielnie przez członkinie Koła Gospodyń, przedstawia monstrancję.

8. Stowarzyszenie „Łączymy pokolenia – Mokre wczoraj i dziś”  oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Mokrem

Wieniec żniwny przedstawia ołtarz Matki Boskiej Zawadzkiej w krajobrazie Mokrzańskim – pośród łanów zbóż, kwiatów, ziół i lnu.

9. Nasz Korzeniów Koło Gospodyń Wiejskich w Korzeniowie

Wieniec przedstawia kapliczkę NMP. Uwity z kłosów pszenicy, owsa i jęczmienia oraz bukszpanu. Ozdobiony licznymi kwiatami wykonanymi z pestek dyni, ziaren grochu, ciecierzycy, liści kukurydzy oraz kwiatów zatrwianu.

10. Koło Gospodyń Wiejskich Nasza Gorzejowa w Gorzejowej

Wieniec został wykonany przez członkinie KGW. Kształt wieńca nawiązuje do wizerunku łodzi.

11. Koło Gospodyń Wiejskich w Pustkowie Krownicach

Temat wieńca to barwne plony z pól i ogrodów. Technika wykonania mieszana, wieniec wity ze zbóż i żywych roślin, podstawa wyklejana kłosami zbóż. Wieniec zdobi wypełniony kwiatami, wiklinowy kosz w kształcie taczek – w nim umieszczono bochen chleba.

12. Koło Gospodyń Wiejskich w Róży

Wieniec przedstawia koronę wykonany metodą wicia, klejenia z kłosów zbóż, m. in. pszenicy, jęczmienia oraz pszenżyta. Do dekoracji zostały użyte różnego rodzaju ziarna oraz zioła i kwiaty polne.

13. Koło Gospodyń Wiejskich w Straszęcinie

Wieniec wykonany przez członkinie KGW oraz sołtysa wsi Straszęcin. Wieniec ozdobiony i wykonany ze zbóż, traw, ziół i kwiatów. Został poświęcony w kościele w Straszęcinie w Święto Matki Bożej Zielnej.

14. Stowarzyszenie Nagoszyn Otwarty na Zmiany i Koło Gospodyń Wiejskich w Nagoszynie

Wieniec w kształcie kosza, symbolizuje obfitość darów zebranych tego roku. W centralnym miejscu wieńca widnieje figura Maryi Niepokalanej. Pod figurą umieszczono kwiaty, zioła, wiejski chleb oraz owoce. Wieniec opleciono zbożem, owsem, pszenicą, jęczmieniem oraz winogronem - symbolem wina, które po przeistoczeniu staje się krwią zbawiciela.

15. Koło Gospodyń Wiejskich Wolanki w Woli Wielkiej

Wieniec w kształcie korony został wykonany z pszenicy, owsa i jęczmienia. Ozdobiony m.in. kwiatami zatrwianu, słomkami, winogronem, jabłkami. W koronie ułożony jest bochen chleba – symbol życia i owoc ciężkiej pracy. Na szczycie korony wznosi się krzyż – najświętszy znak chrześcijaństwa.

16. Koło Gospodyń Wiejskich Zasowianki w Zasowie

Wieniec przedstawia kapliczkę w kształcie groty z przedwojenną figurką Matki Bożej, która w czasie wojny, w obawie przed zniszczeniem, została ukryta przez właściciela pod podłogą jego domu. Do wykonania wieńca użyto kłosów pszenicy, żyta, owsa i jęczmienia oraz kwiatów i ziół z zasowskich pól, łąk i ogrodów. Do dekoracji posłużyły zatrwiany, róże, cynie, słoneczniki, jarzębina, kalina, barwinek, koper ogrodowy, marchwica, mięta, nawłoć, tymianek, lubczyk, główki maku, cykoria podróżnik i bylica.

17. Koło Gospodyń Wiejskich w Żyrakowie

Wieniec w kształcie tradycyjnej kopki, który został wykonany z pszenicy, pszenżyta, owsa i jęczmienia. Wieńczy go krzyż, ponieważ rolnik zawsze zaczynał żniwa od znaku krzyża.

18. Klub Seniora Brzeźnica

Wieniec ma nowoczesną formę i składa się z dwóch obrazów wyklejonych ziarnami, kłosami oraz nasionami roślin takich jak: gryka, proso, koniczyna i len. Inspiracją do stworzenia wieńca były przypadające na ten rok jubileusze 100-lecia narodzin Św. Jana Pawła II oraz 100-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Zawadzkiej. Do ozdobienia wieńca użyto grochu, kukurydzy, anyżu i pestek słonecznika. U podstawy znajduje się kompozycja kwiatów w barwach papieskich oraz maryjnych.

19. Koło Aktywnych Kobiet w Borowej

Wieniec przedstawia krzyż wyklejony prasowaną owsianą słomą, na którym widnieje kielich i hostia, jako symbole Roku Liturgicznego 2020 „Eucharystia daje życie”. Podstawę wieńca otula wianek z kłosa jęczmienia oraz kwiaty i zioła z Borowskich pól i ogrodów.

20. Koło Energicznych Kobiet w Golemkach

Wieniec w kształcie serca wykonany z tegorocznych ziół i kwiatów.

21. Krucjata Wyzwolenia Człowieka w Dębicy

Wieniec jest wotum dla Matki Bożej Zawadzkiej. Jest to proporzec KWC przedstawiający krzyż, z jednej strony duże „M” to imię Maryi, z drugiej strony małe „m” to człowiek słaby i uzależniony. Napis „Nie lękajcie się” to nadzieja na lepsze życie. „Prawda was wyzwoli” i podanie dłoni to pomoc drugiego człowieka we wspólnocie.

22. Renata Świątek

Wieniec dożynkowy przedstawia logo OSP w Braciejowej. Na jego drugiej stronie umieszczono Krzyż Związku OSP. Wykonany ze zboża pszenicy i różnego rodzaju ziaren: kasz, nasion, grochu, pestek dyni, maku, rzepaku i gorczycy.

23. Sołectwo Bączałka

Wieniec stworzony przez mieszkańców wsi oraz KGW „Stokrotka”. Wykonano go między innymi z różnego rodzaju zbóż.

24. Sołectwo Bobrowa

Wieniec w kształcie kopki, tzw. dziesiątki wykonano zgodnie z tradycją ze zbóż: pszenicy i owsa. Szczyt kopki zwieńczono rozłożonym snopkiem, tzw. Chochołem. Całość przybrano kwiatami ogrodowymi i makiem polnym.

25. Sołectwo Dębowa

W centralnej części wieńca znajduje się Hostia i Kielich z winogronem, które symbolizują Ciało i Krew Pana Jezusa. Nad hostią umieszczony został baranek i krzyż. Ważnymi elementami są świece - symbol światła Chrystusa. Wieniec wykonano z ziarna i kłosów pszenicy oraz  owsa, grochu i makaronu. Udekorowany został kwiatami słonecznika oraz owocami.

26. Sołectwo Jodłowa Górna

Wieniec w kształcie serca, zwieńczony krzyżem. W centralnej części wieńca obraz świętego Jana Pawła II, nawiązujący do setnej rocznicy jego urodzin. Na odwrocie obrazu - wizerunek Chrystusa Miłosiernego. Podstawę wieńca wykonano z drewna, przyozdobiono ją ziarnami zbóż, kwiatami, winogronem, grochem i jarzębiną. Serce wykonano z kłosów zbóż i ziaren dyni.

27. Sołectwo Kamienica Dolna

Wieniec wykonany został z kłosów zboża, ziaren pszenicy, owsa, maku, grochu i gorczycy. Przedstawia, nawiązujący do tradycji polskiego rolnictwa, kombajn „Bizon”.

28. Sołectwo Lipiny

Wieniec nawiązuje do Pana Jezusa przychodzącego do nas pod postaciami chleba oraz wina. Krzyż symbolizuje nasze odkupienie.

29. Sołectwo Łęki Dolne

Wieniec w kształcie półkorony wypełnionej płodami rolnymi oraz tradycyjnym chlebem, wykonany został z kłosów zbóż. Autorzy: Rada Sołecka i KGW w Łękach Dolnych.

30. Sołectwo Nagawczyna

Wieniec dożynkowy „Pełna rodzina Bogu miła” autorstwa Anny Kucharskiej i Leszka Kucharskiego. Wykonany m.in. z różnego rodzaju zbóż.

31. Sołectwo Wisowa

Wieniec przedstawia krzyż oraz dzban wypełniony kwiatami i owocami. Wykonany został z pszenicy, pszenżyta, żyta i owsa. Autorzy wieńca: Stowarzyszenie „Wisowianie”.

32. Sołectwo Wola Żyrakowska

Wieniec przedstawia krzyż i rybę wykonaną z kłosów pszenicy, ozdobioną kłosami jęczmienia. W centralnej części wieńca umieszczono chleb upieczony z tegorocznych zbiorów zbóż.

33. Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet Koło Gospodyń Wiejskich w Wiewiórce

Wieniec dożynkowy w kształcie „Monstrancji”, symbolizuje Miłość Boga do ludzi pracujących na roli. Uwity został z kłosów zbóż i różnych ziaren, udekorowany kwiatami, ziołami oraz bylinami.

34. Koło Gospodyń Wiejskich Górzanki w Górze Motycznej

Wieniec dożynkowy przedstawia kapliczkę z obrazem Matki Bożej Zawadzkiej w nawiązaniu do 100-lecia koronacji obrazu. Wykonany został ze zbóż pszenicy, jęczmienia i owsa, udekorowany kwiatami oraz ziołami. Ważnym elementem jest chleb wypiekany z tegorocznych ziaren zbóż.

35. Stowarzyszenie Nasz Los w Naszych Rękach w Brzostku

Wieniec w kształcie kuli, uwity został z żyta, pszenicy i owsa.

36. Stowarzyszenie Dla Zawierzbia

Wieniec tworzą kłosy żyta, pszenicy, owsa różnych traw, ziół i kwiatów. Całość dopełniają kwiaty wykonane z ziaren dyni i słonecznika. Wieniec dożynkowy niesie przesłanie „Trud Pracy Rolnika”.

37. Sołectwo Bobrowa Wola

Wieniec przedstawia koronę, a w niej obraz Matki Bożej Zawadzkiej wyklejony nasionami, kolorowym grochem i kaszą. Upleciony został z tegorocznych zbóż, przyozdobiony kwiatami.

38. Roman Nykiel Braciejowa

Wieniec w kształcie dzwonnicy, wykonany ze zboża.