Unia Europejska
Rozmiar tekstu: -+
Dla niepełnosprawnych Dla słabowidzących Wersja graficzna Język migowy

Powiat, w którym
chce się żyć!

Powiatowe Obchody Dnia Sybiraka 2019

Powiatowe Obchody Dnia Sybiraka 2019

Informacje

Wczoraj (15 września br.) w Zasowie i Mokrem (gm. Żyraków) odbyły się uroczyste obchody Powiatowego Dnia Sybiraka pod patronatem Starosty Powiatu Dębickiego, upamiętniające 80. rocznicę agresji niemieckiej i radzieckiej na Polskę. To kultywowana od lat w gminie Żyraków tradycja pielęgnująca wspomnienie przede wszystkim o mieszkańcach Mokrego, ale również o wszystkich innych mieszkańcach ziemi dębickiej, którym przyszło doświadczyć syberyjskiej katorgi.

Uroczystości rozpoczęła msza św. w intencji Sybiraków w kościele parafialnym w Zasowie. Tuż po nabożeństwie głos zabrali m.in. Starosta Piotr Chęciek oraz Wójt Marek Rączka. Wypowiadali się również zaproszeni goście, wśród nich był Eryk Champault z Francji, wnuk siostry Józefa Bały, którego nazwisko widnieje na pamiątkowej tablicy w Kaplicy Sybiraków w Mokrem. Od kilku lat poszukiwał on swoich przodków w Polsce.

– Piszę książkę o moich badaniach w Polsce i o mojej rodzinie. Jestem zaproszony do wygłoszenia wykładu w Muzeum Deportacji Orleanu, aby pokazać nadużycia popełnione przez NKWD. Moim obowiązkiem jako Francuza, którego przodkowie pochodzą z Polski, jest przekazanie jak największej liczbie osób tego co wydarzyło się w Polsce podczas II wojny światowej – powiedział Eryk Champault.

Niedzielne obchody stały się okazją do wręczenia sześciu Odznak Honorowych Sybiraka, przyznanych przez Zarząd Główny Związku Sybiraków, na wniosek oddziału w Tarnowie. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewniła Orkiestra Dęta Gminy Żyraków. Zebrani mogli również obejrzeć montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów miejscowej szkoły. Na zakończenie uroczystości złożono kwiaty pod Kapliczką Sybiraków w Mokrem.

Współorganizatorami wydarzenia byli: Starosta Powiatu Dębickiego, Wójt Gminy Żyraków, Sołectwo Mokre, Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie, Szkoła Podstawowa w Mokrem oraz Stowarzyszenie „Łączymy Pokolenia - Mokre Wczoraj i Dziś”.