Unia Europejska
Rozmiar tekstu: -+
Dla niepełnosprawnych Dla słabowidzących Wersja graficzna Język migowy

Powiat, w którym
chce się żyć!

Młodzież powiatu dębickiego zasadziła miododajne drzewa

Młodzież powiatu dębickiego zasadziła miododajne drzewa

Oświata

Powiat Dębicki wziął udział w akcji zorganizowanej przez Marszałka Województwa Podkarpackiego pn. „Sadzenie drzew i krzewów miododajnych sposobem na ochronę bioróżnorodności w województwie podkarpackim”.

W projekt zaangażowały się szkoły ponadpodstawowe: uczniowie Zespołu Szkół w Jodłowej, Zespołu Szkół nr 2 w Dębicy, Zespołu Szkół nr 4 w Dębicy, Liceum Ogólnokształcącego w Pilźnie, Zespołu Szkół Specjalnych w Dębicy w pierwszym tygodniu listopada zasadzili 30 sztuk lipy drobnolistnej, klonów pospolitych i 20 sztuk krzewów: pęcherznicę kalinolistną, świdośliwę, tamaryszek, irgę błyszczącą, tawułę szarą.

Była to doskonała okazja, aby w praktyczny sposób zweryfikować wiedzę z zakresu sadzenia drzew z gołym korzeniem. Dzięki takim inicjatywom młodzież uczy się dbać o najbliższe środowisko, zauważa rolę roślin w naszym życiu a także istotę i powagę istnienia zapylaczy. Bardzo ważny jest również fakt, że obcowanie z naturą pełni rolę rehabilitacyjną, edukacyjną
i terapeutyczną.

__________________

Bioróżnorodność biologiczna jest podstawową cechą przyrody, która określa rozmaitość występujących ekosystemów, gatunków żywych organizmów i ich genów. Im więcej zróżnicowań środowiska przyrodniczego, tym jest stabilniejsze, lepiej funkcjonuje i w następstwie jest odporne na zachodzące zmiany. Utrata różnorodności biologicznej jest największym zagrożeniem dla prawidłowego funkcjonowania życia na Ziemi.

Każdy gatunek ma swoje miejsce na Ziemi i pełni określoną funkcję w ekosystemie. Jeśli ginie, ekosystem staje się mniej stabilny, brakuje jednego „ogniwa”. Aby zapobiec utracie bioróżnorodności, podejmuje się działania w ramach ochrony, które mają powstrzymać niekorzystne zmiany. Jednym z działań  polegających na przywróceniu siedliskom warunków umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie ekosystemów jest m.in. sadzenie miododajnych roślin.

Rośliny miododajne to rośliny zaliczane do roślin pszczelarskich lub roślin pożytkowych – rośliny o barwnych i wonnych kwiatach, kwitnące długo i obficie, które dostarczają pszczołom surowca do produkcji miodu. Wśród roślin miododajnych można wyróżnić: kwiaty jednoroczne, byliny wieloletnie, krzewy oraz drzewa. Rośliny miododajne dostarczają owadom pokarmu białkowego (pyłek kwiatowy)  i  pokarmu energetycznego (nektar).

Drzewa i krzewy uznawane za rośliny miododajne nie tylko są pożytkiem pszczelim, ale mają także wiele innych zalet. Mają piękne kwiaty, ciekawe liście lub interesujący pokrój, pięknie pachną lub wyróżniają się barwą jesiennych przebarwień liści. Wiele z nich wytwarza jadalne, smaczne i bardzo wartościowe owoce. Odpowiedni dobór roślin miododajnych umożliwi nie tylko zachowanie przez cały rok w dobrej kondycji rodzin pszczelich i uzyskanie od nich dużych ilości miodu i pyłku, ale także pozwoli cieszyć się pięknem własnego ogrodu i smakiem owoców prosto z drzewa i będzie to nasz udział w zachowaniu bioróżnorodności.

Musimy wiedzieć, że zagrożeniem dla pszczół są monokultury, ponieważ owady nie mogą żywić się tylko jednym gatunkiem roślin. Powinniśmy więc sadzić różne rośliny miododajne zapewniające możliwość zbierania nektaru przez cały okres letni.

U roślin okres kwitnienia rozpoczyna się w trzeciej dekadzie marca i trwa do końca września.

Pierwszym cennym pożytkiem pojawiającym się w marcu jest śnieguliczka, przebiśnieg, a każdego następnego dnia, tygodnia, miesiąca pojawiają się nowe pożytki nektaru i pyłku.

Pszczoły rozpoczynają zbieranie pyłku i nektaru w dni słoneczne, kiedy temperatura powietrza przekracza 12 °C. Ważne jest więc sadzenie różnych roślin.

 

Zespół Szkół nr 2 w Dębicy

Zespół Szkół nr 2 w DębicyZespół Szkół nr 2 w DębicyZespół Szkół nr 2 w DębicyZespół Szkół nr 2 w DębicyZespół Szkół nr 2 w Dębicy

Zespół Szkół nr 4 w Dębicy

Zespół Szkół nr 4 w DębicyZespół Szkół nr 4 w Dębicy

Zespół Szkół w Jodłowej

Zespół Szkół w JodłowejWicestarosta Adam Pieniążek sadzi drzewa z uczniamiWicestarosta Adam Pieniążek sadzi drzewa z uczniamiWicestarosta Adam Pieniążek sadzi drzewa z uczniamiWicestarosta Adam Pieniążek sadzi drzewa z uczniamiWicestarosta Adam Pieniążek sadzi drzewa z uczniamiZespół Szkół w JodłowejZespół Szkół w Jodłowej

Liceum Ogólnokształcące w Pilźnie

Wicestarosta Adam Pieniążek sadzi drzewa z uczniamiWicestarosta Adam Pieniążek sadzi drzewa z uczniamiWicestarosta Adam Pieniążek sadzi drzewa z uczniamiWicestarosta Adam Pieniążek sadzi drzewa z uczniamiWicestarosta Adam Pieniążek sadzi drzewa z uczniamiLiceum Ogólnokształcące w PilźnieLiceum Ogólnokształcące w PilźnieLiceum Ogólnokształcące w Pilźnie

Zespół Szkół Specjalnych w Dębicy

Zespół Szkół Specjalnych w DębicyZespół Szkół Specjalnych w DębicyZespół Szkół Specjalnych w DębicyZespół Szkół Specjalnych w DębicyZespół Szkół Specjalnych w Dębicy