Bieg Tropem Wilczym obchodzi swoje dziesięciolecie

InformacjeOświata

Blisko setka uczestników wzięła udział w jubileuszowym Biegu Tropem Wilczym, który zorganizował Zespół Szkół Zawodowych w Pustkowie–Osiedlu dla uczczenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, przypadającego na 1 marca.

Uroczystość odbyła się na „Górze Śmierci”. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego uczniowie klasy mundurowej odczytali apel poległych, następnie odmówiono modlitwę w intencji ojczyzny. Kulminacyjnym punktem spotkania był 10. Bieg Tropem Wilczym.

W bezpośredniej rywalizacji  wzięło udział 75 uczestników. Byli to uczniowie ZSZ w Pustkowie–Osiedlu oraz szkół podstawowych z Paszczyny, Brzeźnicy, Pustkowa–Osiedla, Pustkowa i Pustyni. Pozostali uczestnicy dystans 1963 metrów pokonali marszobiegiem wraz ze swoimi nauczycielami. Długość trasy stanowiła odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty - Józef Franczak ps. Lalek.

Bieg był formą włączenia się społeczności szkolnej w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz propozycją kreatywnych i twórczych działań upamiętniających ważne wydarzenie z kart polskiej historii.

Zwycięzcami sportowej rywalizacji zostali: w kategorii chłopców powyżej 15 lat - Maksymilian Gajda z LO w Pustkowie-Osiedlu (klasa III z innowacją wojskową), a w kategorii dziewcząt – Ewa Zaborowska z LO w Pustkowie-Osiedlu (klasa III z innowacją wojskową).

Wśród uczniów szkół podstawowych w kategorii chłopców pierwsze miejsce wywalczył Michał Fryz ze SP w Paszczynie, a w kategorii dziewcząt – Natalia Więch ze SP w Pustkowie–Osiedlu. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe medale i nagrody, a na wszystkich uczestników czekał poczęstunek na mecie, przygotowany przez III klasę technikum żywienia i usług gastronomicznych ZSZ.

W uroczystości wzięli udział m.in.: Wicestarosta Powiatu Dębickiego Adam Pieniążek, Dyrektor Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym w Dębicy Anna Wilczyńska, Dyrektor Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica Marcin Ciszek i Marian Matkowski z Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania w Pustkowie–Osiedlu.

Źródło: ZSZ w Pustkowie-Osiedlu