II Święto Powiatowe Potraw Regionalnych w Dzwonowej

Informacje

Jużyna, czyli staropolski podwieczorek dla żniwiarzy, zgromadziła w sobotę 7 sierpnia 2021 r. 12 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu dębickiego oraz tarnowskiego (1 KGW).

Spotkanie  zorganizowane przez Stowarzyszenie Koła Gospodyń Wiejskich w Dzwonowej na czele z szefową koła Anną Mikrut poświęcone było prezentacji potraw regionalnych przygotowywanych zgodnie z tradycją dla pracujących w polu żniwiarzy.

Podczas wydarzenia członkinie Kół Gospodyń Wiejskich prezentowały lokalne produkty tradycyjne i regionalne.

Jury miało okazję kosztować posiłków, które za dawnych lat przygotowywały nasze mamy i babcie dla pracujących przy żniwach, m.in. przepyszne ciasta drożdżowe, pieczone na płycie kuchennej proziaki oraz chleb.

Autorki najlepszych potraw zostały nagrodzone, a upominki wręczał wicestarosta Adam Pieniążek, radny gminy Jodłowa Paweł Ciszczoń oraz Dorota Jamroży, kierownik Oddziału wielofunkcyjnego rozwoju wsi i żywności wysokiej jakości Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Nagrody zostały ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego oraz Powiat Dębicki.

W imnieniu samorządu gminnego nagrody trzem kapelom ludowym wręczył wójt gminy Jodłowa Jan Janiga. Za swoją działalność artystyczną uhonorowana została Kapela Jodłowianie z Jodłowej, Kapela W Kuźni u Kowala oraz Kape.la Łęczanie z Łęk Dukielskich.

fot. Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Jodłowej, KGW w Dzwonowej