Maria Balko bohaterką V edycji wystaw „Ocalmy od zapomnienia”

Informacje

W niedzielę 5 września 2021 r. w Domu Parafialnym przy Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dębicy-Latoszynie odbyła się V edycja cyklu wystaw „Ocalmy od zapomnienia". Wydarzenie poprzedziło odsłonięcie tablicy pamiątkowej umieszczonej przy znaku informującym o nazwie ul. Rodziny Balków w Dębicy.

Tegoroczna ekspozycja poświęcona została Marii Balko ps. Bol – łączniczce i wywiadowczyni Armii Krajowej, która razem z siostrą Zofią należała do Wojskowej Służby Kobiet w Obwodzie ZWZ-AK.  Podczas niedzielnego spotkania sylwetkę bohaterki przybliżył Marian Matkowski – pracownik merytoryczny Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania w Paszczynie. Zaprezentowano także film przygotowany przez redakcję Dębica.TV przedstawiający historię rodziny Balków oraz ich posiadłości.

Istotnym elementem ekspozycji były fotografie rodziny Balków oraz materiały udostępnione przez rodzinę państwa Kaczorów, którzy mieli okazję w przeszłości pracować z bohaterką tegorocznej wystawy. Na spotkaniu nie zabrakło także wspomnień dębiczan, którzy poznali osobiście panią Balko, wśród nich państwo Wirginia Lis, Andrzej Hochołowski, Teresa Kaczor wraz z synami.

Patronat honorowy nad wystawą objął starosta dębicki – Piotr Chęciek. Z okazji 5-lecia cyklu wystaw zainicjowanego przez radną miejską Katarzynę Rostowską-Machnik Powiat Dębicki przygotował serię pamiątkowych albumów ilustrujących dotychczasowe spotkania poświęcone pamięci lokalnych bohaterów.

ZOBACZ ALBUM "OCALMY OD ZAPOMNIENIA"