Na Górze Śmierci oddali hołd ofiarom hitlerowskiego obozu pracy

InformacjeKultura

Uroczystości patriotyczno-religijne odbyły się w środę 27 kwietnia 2022 na Górze Śmierci w okolicach Paszczyny, gdzie w latach 1940-1944 zginęło kilkanaście tysięcy jeńców różnej narodowości, przetrzymywanych w niemieckim obozie pracy przymusowej. Obchody połączono z 10. rocznicą utworzenia Ekspozycji Historyczno-Dydaktycznej w Paszczynie, stanowiącej integralną część Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania.

Po nabożeństwie, któremu przewodniczył biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej ks. Stanisław Salaterski, delegacje różnych środowisk złożyły kwiaty pod pomnikiem poświęconym więźniom obozu. Powiat Dębicki reprezentowali starosta Piotr Chęciek, wicestarosta Adam Pieniążek oraz Marek Jaskółka, członek zarządu powiatu dębickiego.

Ważną częścią tegorocznych obchodów było otwarcie w Ekspozycji Historyczno-Dydaktycznej u podnóża Góry Śmierci dwóch czasowych wystaw fotograficznych. Pierwsza z nich prezentuje sylwetki ponad 20 byłych więźniów obozu pracy przymusowej Pustkowa. Druga - w skrócie ukazuje 10 lat z działalności EHD.

Głównymi organizatorami uroczystości był samorząd Gminy Dębica oraz Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica, przy wsparciu m.in. Powiatu Dębickiego.