Samorządowe spotkanie w sprawie ogniska grypy ptaków w sąsiednim powiecie

InformacjeInne

O istniejącym zagrożeniu i zasadach postępowania w związku ze stwierdzeniem ogniska ptasiej grypy w Ostrowie (pow. ropczycko-sędziszowski) rozmawiano dziś w Starostwie Powiatowym w Dębicy. Spotkanie poprowadził Powiatowy Lekarz Weterynarii, w rozmowach uczestniczyli starostowie powiatu,  wójtowie z gmin Dębica i Żyraków oraz przedstawiciele policji i straży pożarnej.

Wystąpienie ogniska grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 potwierdzono w marcu br. w gospodarstwie komercyjnym, utrzymującym ponad 5 tys. indyków rzeźnych.  To pierwszy tego typu przypadek w 2021 r. na Podkarpaciu. Co bardzo ważne - jak dotychczas nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem HPAI/H5N8 u człowieka.

Wojewoda Podkarpacki opublikował rozporządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), a w gospodarstwie, w którym wykryto chorobę, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI.

– Ognisko zostało wygaszone, jednak hodowcy drobiu muszą pamiętać o konieczności przestrzegania aktualnych zasad i obostrzeń, które pozwolą zminimalizować ryzyko przeniesienia wirusa na kolejne obszary – podkreśla Władysław Rutkowski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Dębicy. Dodaje też, że jeżeli w ciągu 21 dni nie pojawi się żadne nowe ognisko ptasiej grypy, będzie to oznaczało, że zagrożenie zostało zażegnane.

Powiatowy lekarz wylicza również, że hodowcy drobiu w powiecie dębickim muszą bezwzględnie wdrożyć wymienione w jego komunikacie odpowiednie środki bezpieczeństwa biologicznego. Zwłaszcza w tych miejscowościach, które zostały określone mianem obszaru zapowietrzonego (Kochanówka w gm. Dębica) oraz zagrożonego (Pustków, Pustków-Os., Kozłów, Brzeźnica, Paszczyna i Zawada w gm. Dębica, a także Bobrowa Wola w gm. Żyraków) wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI).

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY PODKARPACKIEGO w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w województwie podkarpackim

KOMUNIKAT Powiatowego Lekarza Weterynarii w Dębicy

WIĘCEJ INFORMACJI