Powiat Dębicki otrzyma od Rządu RP ponad 8,6 mln zł na przebudowę dróg i remont mostu

InwestycjeInne

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej przyznał kolejne pieniądze na inwestycje drogowo-mostowe w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD). Powiat otrzyma dokładnie 8 589 836 zł, które przeznaczy na przebudowę dróg w Głobikowej i Braciejowej, w Róży i Zasowie oraz w miejscowościach: Wola Brzostecka, Kamienica Górna, Bączałka i Smarżowa. Dofinansowanie obejmuje też remont mostu na potoku Kamienica w Bączałce.

RFRD to wsparcie realizacji zadań na drogach zarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Jego celem jest przyspieszenie powstawania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym. Wszystko po to, żeby po drogach jeździło się wygodniej i bezpieczniej.

Aktualne rozdanie RFRD zapewnia wsparcie finansowe dla inwestycji Powiatu Dębickiego na poziomie aż 70 procent wartości zaplanowanych robót. Zadania będą realizowane w czterech gminach: Brzostek, Czarna, Dębica i Żyraków.

Pieniądze z RFRD zostały przyznane na:

• kontynuację przebudowy drogi powiatowej nr 1303R Łabuzie - Południk - Kamieniec w Głobikowej i Braciejowej (wartość całkowita zadania: 5 592 414,37 zł, kwota dofinansowania: 1 959 848 zł. W 2020 r. Powiat otrzymał na tę drogę dofinansowanie w wysokości 1 954 842 zł z Funduszu Dróg Samorządowych),

• przebudowę drogi powiatowej nr 1180R Dębica - gr. pow. - Zdziarzec w Róży i Zasowie (wartość całkowita zadania: 3 603 292,96 zł, kwota dofinansowania: 2 522 305 zł),

• remont drogi powiatowej nr 1319R Brzostek - Kamienica Górna - Smarżowa wraz z remontem przepustu w Woli Brzosteckiej, Kamienicy Górnej, Bączałce i Smarżowej, a także na remont mostu na potoku Kamienica w Bączałce (wartość całkowita zadania: 5 868 119,79 zł, kwota dofinansowania: 4 107 683 zł zł).

Na liście rezerwowej znalazła się natomiast budowa chodnika w km 0+400 - 2+211 drogi powiatowej nr 1319R Brzostek - Kamienica Górna - Smarżowa oraz w km 0+377 - 1+500  drogi powiatowej nr 1322R Brzostek - Opacionka. Wartość całkowita inwestycji opiewa na 3 795 881,72 zł, natomiast Powiat Dębicki wnioskował o 2 657 117 zł dofinansowania.

Obecność na tej liście oznacza, że jeśli w wyniku przetargów dotyczących zadań z listy podstawowej koszty ich realizacji okażą się niższe od przewidywanych - generując tym samym oszczędności w puli RFRD - zadania z listy rezerwowej również otrzymają dofinansowanie.