Unia Europejska
Rozmiar tekstu: -+
Dla niepełnosprawnych Dla słabowidzących Wersja graficzna Język migowy

Powiat, w którym
chce się żyć!

Oddali hołd zakładnikom pomordowanym 77 lat temu przy cegielni

Oddali hołd zakładnikom pomordowanym 77 lat temu przy cegielni

InformacjeKultura

Starosta i Wicestarosta Powiatu Dębickiego oddali dziś hołd 54 polskim zakładnikom, którzy przed 77 laty zostali rozstrzelani przez niemieckiego okupanta obok cegielni w Dębicy. W tym roku, ze względu na sytuację epidemiczną, obchody rocznicy tamtych tragicznych wydarzeń odbyły się w symboliczny sposób.

Panowie Piotr Chęciek oraz Adam Pieniążek, składając kwiaty przy tutejszym pomniku, uczcili pamięć ponad pół setki zakładników z więzień w Tarnowie, Krakowie i Rzeszowie, którzy zostali zamordowani na pobliskim nasypie kolejowym 2 lutego 1944 roku.

Śmierć naszych rodaków była odwetem hitlerowców za zamach dokonany 31 stycznia 1944 r. przez żołnierzy grupy dywersyjnej dębickiego obwodu Armii Krajowej na pociąg, którym podróżowali niemieccy żołnierze wracający z frontu wschodniego na urlopy.

Starosta i Wicestarosta Powiatu Dębickiego składają kwiatyStarosta i Wicestarosta Powiatu Dębickiego składają kwiatyStarosta i Wicestarosta Powiatu Dębickiego składają kwiatyStarosta i Wicestarosta Powiatu Dębickiego składają hołdPomnik ofiar mordu hitlerowskiego przy dębickiej cegielniKwiaty złożone przy pomniku