Uczcili pamięć ofiar mordu katyńskiego i katastrofy smoleńskiej

Kultura

W symboliczny sposób Przewodniczący Rady Powiatu Dębickiego Michał Maziarka, Wicestarosta Powiatu Dębickiego Adam Pieniążek, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Dębickiego Anna Mazur oraz Członek Zarządu Marek Jaskółka uczcili w imieniu Powiatu Dębickiego pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej sprzed 12 lat oraz rodaków pomordowanych 82 lat temu przez NKWD i pochowanych w Katyniu, Miednoje i Charkowie.

Podczas uroczystości zorganizowanych 13 kwietnia 2022 r. reprezentacje różnych środowisk złożyły wiązanki oraz znicze na Placu Mikołajkowów w Dębicy.

W 2010 r. w katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, wśród nich byli między innymi: Prezydent RP Lech Kaczyński i ostatni Prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Uczestnicy tragicznego lotu stanowili delegację na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej - mordu dokonanego przez władze radzieckie na ponad 20 tysiącach obywateli państwa polskiego.