Literacka Nagroda Nike 2020 dla Radka Raka z Dębicy

InformacjeKulturaInne

- Odniósł Pan sukces, stwarzając dzieło, które w sposób przewrotny i niezwykle oryginalny przedstawia ważną część dziejów ziemi dębickiej. Dlatego dziękujemy za odkrywanie przed szerokim gronem odbiorców rzeczy bardzo ważnych, poruszających, które w sposób wyjątkowy dotykają naszej przeszłości - piszą starosta, wicestarosta oraz przewodniczący Rady Powiatu Dębickiego w liście adresowanym do pochodzącego z Dębicy Radka Raka, zdobywcy Literackiej Nagrody Nike 2020. Gratulujemy!

Radek Rak został doceniony za swoją „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. Przedstawia w niej historię rabacji galicyjskiej z punktu widzenia chłopów, którzy w 1848 roku ruszyli z siekierami na dwory. Według jury konkursu, autor umiejętnie wprowadza czytelnika w świat fantastyki i wyobraźni ludowej, opierając swą opowieść na faktach.

Nike jest prestiżową nagrodą za najlepszą książkę roku, przyznawaną zawsze w pierwszą niedzielę października. W konkursie startować mogą wszystkie gatunki literackie. Zwycięzca głównej nagrody wyłaniany jest w trzech etapach, które trwają od maja do października. Pierwszy to przyznanie przez jury 20 nominacji, następnie wybór siedmiu finalistów i w końcu laureata, ogłaszanego podczas uroczystej gali. Decyzję o przyznaniu nagrody jury podejmuje w dniu jej wręczenia, na kilka godzin przed ogłoszeniem wyników.

fot. facebook/radek rak

Zobacz list gratulacyjny