Powiat stara się o prawie 90 mln zł na budowę nowego mostu, szkoły specjalnej oraz chodników

InformacjeInwestycjeInne

Powiat Dębicki wnioskuje o pieniądze do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Kwota 89,62 mln zł dotyczy trzech zadań inwestycyjnych pn.:  „Budowa Zespołu Szkół Specjalnych” – 13,5 mln zł, „Rozbudowa drogi powiatowej nr 1180R Dębica – gr. pow. – Zdziarzec wraz z budową mostu przez rzekę Wisłokę w miejscowości Dębica” – 68 mln zł oraz „Poprawa bezpieczeństwa ruchu pieszych na drogach Powiatu Dębickiego” – 8,12 mln zł. Rozpatrzenie wniosków ma nastąpić w ciągu najbliższych tygodni.

Budowa Zespołu Szkół Specjalnych.
Przedmiotem inwestycji jest budowa dwukondygnacyjnego budynku dla Zespołu Szkół Specjalnych (przedszkole i szkoła podstawowa) w Dębicy,  o powierzchni użytkowej 4800 metrów kwadratowych w tym: budowa sali gimnastycznej, boiska wielofunkcyjnego, siłowni i placu zabaw wraz z kompletnym wyposażeniem a także zagospodarowanie terenu o całkowitej wartości kosztorysowej inwestycji wynoszącej 26 mln 325 tys. zł.
W latach 2018 i 2019 wykonano roboty fundamentowe i stan surowy zamknięty za łączną kwotę  9 mln 464 tys. zł., a pozostały koszt inwestycji pozwalający na jej oddanie do użytku wynosi ponad 16 mln 861 tys. zł.
Na realizację części sportowej obiektu Powiat Dębicki pozyskał z Ministerstwa Sportu /z programu Sportowa Polska Program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej - EDYCJA 2020/ dofinansowanie w kwocie 2 mln 979 tys. zł.

Wniosek o dofinansowanie zadania pn. „Rozbudowa drogi powiatowej nr 1180R Dębica – gr. pow. – Zdziarzec wraz z budową mostu przez rzekę Wisłokę w miejscowości Dębica”.
Inwestycja będzie obejmowała rozbudowę drogi wraz z budową ścieżki rowerowej oraz budowę nowego mostu (w miejscu istniejącego). Dzięki jej zrealizowaniu powstanie komfortowe i bezpieczne połączenie miasta Dębica oraz południa powiatu z jego północną częścią oraz łącznikiem Autostrady A4 Dębica-Zachód. Dodatkowo, z tego połączenia jako dojazdu do łącznika autostradowego, korzystają mieszkańcy innych południowych powiatów Polski oraz podróżujący w stronę granicy państwa. Budowana w ramach inwestycji ścieżka rowerowa połączy dwa inne jej odcinki, tworząc jeden długi ciąg rowerowy. Inwestycja przyczyni się również w znacznym stopniu do usprawnienia ruchu samochodowego, dzięki przebudowie drogi oraz budowie mostu o wyższych parametrach technicznych niż obecnie istniejący. Zamiast 2 pasów ruchu na moście będą 3 pasy ruchu (w tym jeden umożliwiający prawoskręt na rondzie im. Księżnej Heleny Jabłonowskiej w Dębicy) co z pewnością zmniejszy korki na wjeździe do miasta zwłaszcza w godzinach porannych, kiedy natężenie ruchu w kierunku Dębicy jest największe. Zostanie również zwiększona nośność mostu – obecny most posiada nośność 30 ton (klasa C), natomiast nowo wybudowany most będzie posiadał nośność 50 ton (klasa A). Nowy most posiadał będzie również zmienione parametry geometryczne - długość oraz lokalizację podpór. Zostanie tym samym zwiększone światło mostu oraz poprawione jego parametry hydrauliczne. Zmniejszy to w znacznym stopniu piętrzenie wód rzeki Wisłoka, zapewni bezpieczeństwo obiektu przez redukcje podmywania fundamentów i podpór oraz zwiększy teren zalewowy rzeki w międzywalu - na wypadek powodzi.

Wniosek o dofinansowanie zadania pn. „Poprawa bezpieczeństwa ruchu pieszych na drogach Powiatu Dębickiego”.
Inwestycja będzie obejmowała budowę chodników o łącznej długości ok 7,6 km w różnych częściach powiatu, dzięki czemu będzie miała wpływ na większą ilość osób oraz zapewni równe traktowanie mieszkańców różnych gmin powiatu dębickiego. Zapewni ona znaczną poprawę bezpieczeństwa pieszych, ponieważ budowa chodnika będą realizowane w centrach miejscowości, w których planuje się realizację zadania. Nowe odcinki chodników będą łączyć ze sobą obiekty użyteczności publicznej najczęściej uczęszczane przez mieszkańców, dzięki czemu przyczynią się również do zmniejszenia ruchu samochodowego na rzecz lokalnego ruchu pieszych (np. droga do szkoły, sklepu, kościoła, remizy). Inwestycja również przyczyni się pozytywnie do uregulowania stosunków wodnych w obrębie pasa drogowego – utwardzone powierzchnia chodnika zabezpieczy korpus drogi przed rozmywaniem spowodowanym wystąpieniem intensywnych opadów deszczu, a dodatkowo w czasie trwania klęsk żywiołowych może być wykorzystywany jako dodatkowy, bezpieczny ciąg komunikacyjny również dla ruchu kołowego.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to środki przeznaczone na dotacje dla gmin, powiatów i miast jako jeden z elementów tzw. Tarczy dla Samorządów. Źródłem finansowania projektu jest Fundusz COVID-19.