3 czerwca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Roweru – święto ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych 12 kwietnia 2018 roku. Jego inicjatorem był prof. Leszek Sibilski, polski socjolog i wykładowca Montgomery College w USA. Jako były kolarz torowy oraz członek młodzieżowej kadry narodowej, postanowił w szczególny sposób promować rower jako symbol pozytywnej zmiany.
Zgodnie z przyjętą rezolucją, rower to narzędzie wspierające zrównoważony rozwój – sprzyja odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji, pomaga chronić klimat, a także wspiera edukację i zdrowy tryb życia. Rower jest również sposobem na przeciwdziałanie chorobom cywilizacyjnym. Co więcej, ONZ podkreśla jego rolę w budowaniu kultury pokoju, tolerancji i wzajemnego szacunku. Jazda na rowerze sprzyja integracji i wzmacnia poczucie wspólnoty w społeczeństwie.