007 03Jak co roku samorząd powiatowy dobrze przygotował się do „walki” o absolwentów gimnazjów. W ofercie edukacyjnej w liceach ogólnokształcących pojawiły się liczne rozszerzenia przedmiotów, w technikach oraz zasadniczych szkołach zawodowych – zróżnicowane zawody.

Dużym zainteresowaniem wśród absolwentów gimnazjum cieszy się II Liceum Ogólnokształcące w Dębicy, a w technikum zawód informatyka w Zespole Szkół nr 2 w Dębicy. Pozostałe szkoły wykonały nabór zgodnie z planem. Warto jednak przypomnieć, że dla zainteresowanych są jeszcze wolne miejsca w naszych placówkach w Pilźnie, Jodłowej oraz Pustkowie Osiedlu, dlatego zachęcam do skontaktowania się z wybraną szkołą. W dębickich szkołach zawodowych dysponujemy pojedynczymi wolnymi miejscami w Zespole Szkół Zawodowych nr 1, Zespole Szkół nr 4 oraz Zespole Szkół Ekonomicznych – mówi Starosta - Władysław Bielawa.

Powiat Dębicki szczególny nacisk kładzie na rozwój szkół zawodowych - w placówkach tych od nowego roku szkolnego może podjąć naukę ponad 57% absolwentów gimnazjum, w liceach ogólnokształcących przewidziano 43% ogółu miejsc. Oferta edukacyjna dla uczniów „stawiających” na szkoły zawodowe jest bogata, a absolwenci gimnazjów mogą wybierać różne zawody m.in.: technik cyfrowych procesów graficznych, technik organizacji reklamy, spedytor, elektromechanik pojazdów samochodowych, czy blacharz izolacji przemysłowych. Partnerem Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Dębicy w kształceniu tych ostatnich jest firma Ventor.

Warto przypomnieć, że technika oraz zasadnicze szkoły zawodowe Powiatu Dębickiego za sprawą uczestnictwa w projekcie unijnym „Podkarpacie stawia na zawodowców” w ostatnim czasie znacznie poprawiły swą bazę dydaktyczną. Powstały liczne, nowe pracownie zawodowe, zmodernizowane zostały posiadane sale komputerowe, udoskonalono realizowane programy nauczania. Dzięki tym działaniom szkolnictwo zawodowe powiatu może funkcjonować w formie unowocześnionej, atrakcyjnej dla uczniów i dorównującej europejskim standardom.