008 001Powiat Dębicki realizując zadanie wczesnego wspomagania rozwoju dzieci z dysfunkcjami narządu ruchu, mowy i myślenia finansuje działalność, mieszczącej się w budynku Starostwa Powiatowego, Specjalistycznej Placówki Wsparcia Dziennego i Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka. Jednostka prowadzi różne formy pracy z dzieckiem i rodziną, polegające na oddziaływaniach terapeutycznych, kompensacyjnych, logopedycznych i korekcyjnych. Obejmuje pomocą 371 dzieci z powiatu dębickiego, wymagające stałej opieki, w tym 113 z orzeczeniem o niepełnosprawności. Stąd dbałość placówki o zabezpieczenie specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego.

W ostatnim czasie zainstalowany został pionizator dynamiczny do prowadzenia ćwiczeń usprawniających dzieci. Urządzenie przeznaczone jest dla osób, które w wyniku choroby lub urazu nie nabyły, bądź utraciły umiejętność samodzielnego chodzenia, dlatego też sprzęt znajduje szczególne zostosowanie w rehabilitacji dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym. Pozwala nie tylko na pionizację ciała, ale również na naukę chodu oraz terapię we wszystkich pozycjach pośrednich. Dodatkowym atutem jest fakt, że dziecko ćwiczące z pomocą urządzenia musi przyjąć właściwy wzorzec ruchu, a ponadto zawsze zabezpieczone jest przed upadkiem.

Pionizator został zakupiony ze środków Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym, środków PFRON oraz otrzymanych z akcji TVP „Reklama dzieciom”. Wartość urządzenia to 42 tys. zł.

Zdjęcia udostępnione przez Placówkę Wsparcia w Dębicy