ekonom2Blisko 1,3 mln zł dotacji zewnętrznej pozyskał Powiat Dębicki na modernizację energetyczną budynku Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy. Całkowity koszt inwestycji wyniesie 3 mln zł. Finał przedsięwzięcia zaplanowano na 29 grudnia 2017 roku.

Dofinansowanie zostało przyznane decyzją Zarządu Województwa Podkarpackiego. Pełna nazwa projektu to „Głęboka modernizacja energetyczna budynku Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy”. Realizacja zadania jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach osi priorytetowej III. Czysta energia, działanie 3.2 Modernizacja energetyczna budynków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Wartość dofinansowania wynosi 1 290 963,62 zł (85 proc. wydatków kwalifikowanych).

Zakres rzeczowy inwestycji obejmuje m. in.:
- ocieplenie ścian zewnętrznych, stropu,
- wymianę okien i drzwi,
- zmianę wentylacji w części pomieszczeń z grawitacyjnej na mechaniczną z odzyskiem ciepła,
- modernizację instalacji c.o.,
- montaż: zaworów i głowic termostatycznych, grzejników, kotła gazowego i kondensacyjnego wraz z osprzętem, liczników ciepła, naczynia wzbiorczego,
- wymianę pokrycia dachowego wraz z innymi elementami połaci dachowej, wykonanie obudowy i sufitów podwieszanych oraz modernizacja instalacji elektrycznej.

Planowane prace przyczynią się do obniżenia zapotrzebowania na energię elektryczną, zmniejszenia kosztów eksploatacji obiektu i wzrostu komfortu użytkowników. Mają też zredukować emisję zanieczyszczeń, co pozytywnie wpłynie na ochronę środowiska naturalnego.