mechanikfrontDofinansowanie w wysokości 411 183,67 zł (90 proc. wydatków kwalifikowanych) uzyskał Powiat Dębicki na realizację projektu „Firma plus szkoła to pewna przyszłość”. Wartość zadania ogółem to 456 870,75 zł. Głównym celem przedsięwzięcia jest zwiększenie szans 120 uczniów popularnego „Mechanika” do podjęcia zatrudnienia bezpośrednio po ukończeniu nauki poprzez umożliwienie im zdobycia dodatkowych kwalifikacji zawodowych, organizację dla nich praktyk i staży oraz podniesienie jakości kształcenia zawodowego. Realizacja projektu ma potrwać do końca października 2018 roku.

Wniosek o dotację został złożony przez Powiat Dębicki oraz Zespół Szkół Zawodowych nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy. - Dokumentacja otrzymała pozytywną opinię na wszystkich etapach oceny – podkreśla Wicestarosta Mateusz Pasek. Przyznane pieniądze pochodzą ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi priorytetowej IX Jakość edukacji i kompetencji w regionie, Działania 9.4 Poprawa jakości kształcenia zawodowego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

Projekt obejmuje:
- podniesienie wśród uczniów kompetencji zawodowych pożądanych na rynku pracy,
- zdobywanie doświadczenia poprzez naukę zawodu w realnym środowisku pracy w trakcie staży i praktyk zawodowych,
- aktualizację wiedzy i kompetencji zawodowych nauczycieli praktycznej nauki zawodu biorących udział w projekcie,
- stworzenie w ZSZ nr 1 warunków odzwierciedlających naturalne warunki pracy właściwe dla nauczanych zawodów poprzez doposażenie pracowni/warsztatów szkolnych,
- podniesienie konkurencyjności absolwentów szkoły na rynku pracy,
- ułatwianie przechodzenia z etapu nauki do etapu zatrudnienia,
- wzajemne uczenie się i wymiana doświadczeń między szkołą a przedsiębiorcami (wartość dodana projektu),
- pogłębienie współpracy między szkołą a przedsiębiorstwami, które deklarują przyjęcie uczniów na staż/praktyki zawodowe (wartość dodana).