Podstawa prawna: art. 127 ust. 13 ustawy Prawo oświatowe (Dz.U. z 2018 r. poz. 996 z późń. zm.) „Starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dziecka posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, na wniosek rodziców, zapewnia mu odpowiednią formę kształcenia, uwzględniając rodzaj niepełnosprawności”.

Na terenie powiatu dębickiego funkcjonuje Zespół Szkół Specjalnych w Dębicy, w skład którego wchodzi:

• szkoła podstawowa,
  • szkoła przysposabiająca do pracy

obejmujące opieką dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi.

Kwalifikacji do kształcenia specjalnego, indywidualnego nauczania oraz zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dokonują w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych zespoły orzekające. W wyniku stosownych badań specjalistycznych wydają orzeczenia o rodzaju i stopniu niepełnosprawności, określają każdemu dziecku z niepełnosprawnością odpowiednią formę kształcenia specjalnego, z uwzględnieniem rodzaju zaburzeń i odchyleń rozwojowych.

Jeżeli powiat właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dziecka nie prowadzi szkoły specjalnej odpowiedniej ze względu na rodzaj niepełnosprawności, w tym stopień upośledzenia umysłowego, starosta tego powiatu kieruje dziecko do najbliższego powiatu prowadzącego taką szkołę.

Aby skierować dziecko do szkoły specjalnej znajdującej się na terenie innego powiatu należy:

• Złożyć pisemny wniosek rodziców lub prawnych opiekunów dziecka (wzór do pobrania) ,
  • dołączyć aktualne orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane przez właściwą poradnię psychologiczno-pedagogiczną.